Komu i na jakich warunkach przysługuje emerytura górnicza? To jedna z kwestii, którą byli zainteresowani nasi Czytelnicy podczas konsultacji z ekspertami chorzowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W następnych dniach będziemy publikować kolejne kwestie poruszone podczas konsultacji.
Pracuję w kopalni pod ziemią na stanowisku robotniczym od lutego 1999r. do nadal. Wcześniej w latach 1986-1987 przepracowałem 1 rok na dole w kopalni jako pomoc dołowa. Od 1999r. przepracowałem 1800 dniówek w przodku. W październiku b.r. ukończę 50 lat. Kiedy będę mógł przejść na emeryturę górniczą?
Górnicza emerytura przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki: - ukończył 50 lat - ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej określonej w art., 50c ustawy emerytalnej.
Przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej ze względu na wiek 50 lat zalicza się w wymiarze półtorakrotnym okresy pracy w przodkach, a także w drużynach ratowniczych. Okres wynikający z przepracowania 1800 dniówek w przodku będzie wynosił: 1800:22= 81m-cy, 18 dni, tj. 6 lat, 9 miesięcy, 18 dni , a zatem dodatkowo do uprawnień będzie uwzględniony okres: 3 lata, 4 miesiące, 24 dni.
Należy jednak pamiętać o tym, że przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej okresy pracy górniczej pomniejsza się o wszystkie okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z tytułu choroby, zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego występujące po dniu 14.11.1991 r. A zatem po osiągnięciu wieku 50 lat oraz udokumentowaniu 25 lat pracy górniczej, może pan ubiegać się o przyznanie emerytury górniczej.
Urodziłem się w 1944 r. i pobieram emeryturę górniczą. Jakie mam możliwości przeliczenia emerytury od nowej kwoty bazowej po ostatnich zmianach przepisów?
Od 1 maja 2015 r. wszedł w życie przepis art.110a ustawy emerytalnej. Przepis ten umożliwia ponowne ustalenie wysokości emerytury poprzez ponowne obliczenie jej postawy wymiaru. Takiego przeliczenia dokonuje się tylko raz, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:
- do ponownego obliczenia podstawy wymiaru emerytury wskazane zostaną zarobki przypadające w całości lub w części po przyznaniu emerytury:
- z 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających w ostatnich 20 latach kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszony został wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury,
- z 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu ubezpieczenia, przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury,
- nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy niż 250 proc.
Zatem podstawowym warunkiem przeliczenia jest podleganie ubezpieczeniom społecznym po przyznaniu emerytury. ZUS rozpatrzy uprawnienia do przeliczenia emerytury w oparciu o w/wymieniony przepis na wniosek emeryta i po przedłożeniu zaświadczenia o wynagrodzeniu uzyskanym w okresie innym, niż okres, z którego przyjęto wynagrodzenie do ustalenia aktualnej podstawy wymiaru, w tym po przyznaniu emerytury.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dlaczego ZUS nie przelicza z automatu emerytur osobom które mają wypracowane ponad 250% średniej krajowej
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.