Piątkowa (29 stycznia) sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów po decyzji banku centralnego Japonii o obniżeniu stóp procentowych oraz serii danych makroekonomicznych z USA, w tym PKB za czwarty kwartał 2015 r. Notowaniom akcji pomaga również stabilizacja na rynku ropy naftowej.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 2,47 proc., do 16.466,30 pkt.
S&P 500 zyskał 2,48 proc. i wyniósł 1.940,24 pkt.
Nasdaq Composite zyskał 2,38 proc. i wyniósł 4.613,95 pkt.
Produkt Krajowy Brutto USA w czwartym kwartale 2015 r. wzrósł o 0,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 0,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. W trzecim kwartale 2015 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 2,0 proc. w ujęciu rocznym kdk.
Wyraźnie lepszy od oczekiwań był odczyt indeksu aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago. Wskaźnik wzrósł w styczniu do 55,6 pkt. z 42,9 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 45,3 pkt.
Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w styczniu 92,0 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w styczniu wskaźnika na poziomie 93 pkt. W grudniu wskaźnik wyniósł 92,6 pkt.
Wcześniej do wzrostu apetytu na ryzyko na rynkach przyczyniła się decyzja banku centralnego Japonii (BoJ). Bank niespodziewanie zdecydował o obniżeniu benchmarkowej stopy procentowej do ujemnego poziomu po raz pierwszy w historii. Bank zdecydował w piątek, że główna stopa procentowa BoJ wyniesie -0,1 proc.
BoJ poinformował również, że jest zdeterminowany do tego, aby czynić wszystko co konieczne, żeby przywrócić wzrost inflacji na poziomie 2 proc. i może w tym celu dalej obniżyć stopę proc.
W piątek stabilne były ceny ropy naftowej po silnych wzrostach wcześniej w tym tygodniu, wywołanych przez spekulacje na temat możliwości porozumienia pomiędzy OPEC a Rosją w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.