"Stajemy przed poważnym wezwaniem, polegającym na podjęciu wspólnych działań, których celem jest radykalna zmiana jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy" - to słowa biskupów czterech diecezji położonych na terenie województwa śląskiego zawarte we wspólnym komunikacie, który został odczytany w parafiach w niedzielę, 15 listopada.
Wspólne "Słowo biskupów diecezji z terenu województwa śląskiego w sprawie troski o jakość powietrza" podpisali: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc z archidiecezji katowickiej, bp Jan Kopiec z diecezji gliwickiej, bp Andrzej Czaja z diecezji opolskiej oraz bp Grzegorz Kaszak z diecezji sosnowieckiej.
W dokumencie zaznaczyli, że zwracają się do wiernych w ważnej sprawie społecznej, jaką jest negatywne zjawisko tzw. niskiej emisji pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z kotłowni węglowych oraz domowych pieców grzewczych, powodujących zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym.
W poniedziałek, 16 listopada, podczas XV Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, Urszula Mendera-Bożek - Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Anna Wrześniak - Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach, Andrzej Pilot - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz marszałek województwa Wojciech Saługa wzięli udział w briefingu nt. jakości powietrza w województwie śląskim.
Dziennikarzom przedstawione zostały m.in. informacje dotyczące monitoringu jakości powietrza oraz możliwości dofinansowania inwestycji, których celem jest przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza.
Prezes Andrzej Pilot poinformował, że w latach 2004-2014 WFOŚiGW w Katowicach przeznaczył nieco ponad 2 mld złotych na dofinansowanie zadań z zakresu ochrony atmosfery.
- Każdego roku Fundusz na te zadania wydaje około 260 milionów złotych w postaci pożyczek oraz 21 milionów złotych w formie dotacji - powiedział prezes katowickiego Funduszu.
List biskupów jest jednym z efektów współpracy pomiędzy katowickim Kościołem a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Wśród innych działań wymienić można m.in. VII konferencję "Od miasta do metropolii" na temat ochrony powietrza, udział przedstawicieli WFOŚiGW wraz z Prezesem Zarządu Andrzejem Pilotem w spotkaniu księży dziekanów w Brennej oraz apel arcybiskupa Wiktora Skworca podczas Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich.
Hierarcha odniósł się wówczas do problemów wynikających z zanieczyszczania powietrza. - Nie przyczyniajmy się do zatruwania się nawzajem. Podejmijmy wspólny, ekumeniczny właśnie i ekonomiczny, wysiłek w tym zakresie! W tej sprawie trzeba współpracy wszystkich podmiotów życia społecznego, zwłaszcza rządu i samorządu oraz poszczególnych właścicieli nieruchomości. Myślę, że to zadanie musimy na Śląsku wspólnie podjąć - wzywał abp Skworc.
W galerii: źródłem smogu jest w dużej mierze spalanie w domowych kotłach paliw niskiej jakości (zdjęcia: archiwum portalu górniczego nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.