Ma moc 4 MW. Kosztowała 81,6 mln zł. 19,5 mln zł pochodzi z dofinansowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należy do Grupy Energa. Zbudowano ją w gminie Czernikowo k. Torunia i jest największą w Polsce farmę fotowoltaiczną. Energa w ramach realizacji swojej strategii zakłada zwiększenie udziału OZE w posiadanych mocach wytwórczych do ponad 60 proc. przed 2020 rokiem - podała spółka w komunikacie prasowym.
Elektrownia jest elementem projektu Smart Toruń - pilotażowego wdrożenia inteligentnych sieci energetycznych przez Grupę Energa (obejmującego modernizację sieci dystrybucyjnej, wytwarzanie energii w źródłach odnawialnych, inteligentne oświetlenie uliczne oraz elementy zarządzania popytem przy udziale klientów).
Rocznie elektrownia ma produkować 3500 MWh energii elektrycznej. To pokryje zapotrzebowanie ok. 1600 gospodarstw domowych. Instalacja składa się z blisko 16 tys. paneli - każdy o mocy 240W. Farma zajmuje powierzchnię ponad 24 tys. m kw.
- Nasze działania na rzecz rozwoju i dywersyfikacji polskiego sektora OZE, także w zakresie energetyki słonecznej, nabierają szczególnego znaczenia w kontekście nadchodzącego szczytu klimatycznego w Paryżu oraz związanej z nim intensyfikacji globalnej debaty na temat walki z globalnym ociepleniem. Fotowoltaika, jako jedno z najczystszych źródeł energii, może być elementem odpowiedzi na to wyzwanie - podkreśla Andrzej Tersa, prezes Energa SA.
Jeszcze przed 2020 r. Energa chce zwiększyć potencjał OZE o połowę, docelowo osiągając udział zielonej energii w bilansie na poziomie ponad 60 proc. Obecnie spółka produkuje tzw. zieloną energię (10 proc. udziału w krajowej produkcji z OZE) w 46 elektrowniach wodnych, czterech farmach wiatrowych, dwóch farmach fotowoltaicznych oraz instalacjach spalających biomasę. Łączne moce Grupy zainstalowane w OZE sięgają 560 MW.
Nowa farma fotowoltaiczna koło Torunia o ponad 10 proc. zwiększy moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych, która według danych Urzędu Regulacji Energetyki wynosi około 36 MW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.