Polska zyska ok. 20 mln zł ze sprzedaży Włochom jednostek emisji gazów cieplarnianych, pieniądze trafią na modernizację budynków oświatowych - poinformował w poniedziałek (5 października) na konferencji prasowej w Warszawie minister środowiska Maciej Grabowski.
Obecny wraz z nim włoski minister środowiska Gianluca Galletti powiedział, że dzięki zawartemu porozumieniu z Polską Włochy spełnią kryteria Protokołu z Kioto.
Grabowski przypomniał, że to 11 umowa na sprzedaż jednostek emisji (tzw. AAU) przez Polskę. Dzięki transakcjom kraj zyskał w sumie ok. 800 mln złotych, a wszystkie pieniądze przeznaczone były w przedsięwzięcia zmniejszające emisje gazów cieplarnianych - dodał.
- Polska w ramach Protokołu z Kioto zobowiązała się do redukcji gazów o 6 proc. Ponieważ udało nam się zredukować je o 30 proc., możemy oferować nasze nadwyżki innym krajom - mówił Grabowski.
Galletti powiedział, że zawarta z Polską umowa to "namacalny dowód" współpracy na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych między Rzymem a Warszawą. Zauważył także, że Włosi zdecydowali się współfinansować projekty oświatowe, ponieważ problemy związane ze zmianami klimatu przede wszystkim będą dotyczyć przyszłych pokoleń.
- Cieszę się, że za sprawą tego porozumienia nasz kraj spełni wymogi postawione w Kioto - podkreślił włoski minister.
Według NFOŚiGW środki z umowy z Włochami sfinansują 40 projektów. Wiceprezes Funduszu Jacek Gdański poinformował, że trwają rozmowy z potencjalnymi beneficjentami. Fundusz liczy, że zrealizuje je do końca 2018 roku.
Wcześniej pełnomocnik polskiego rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec poinformował PAP, że za pozyskane z umowy z Włochami pieniądze w Polsce uda się przeprowadzić kilkanaście projektów termomodernizacji szkół. Jak podkreślił, nabory projektów w tej sprawie zostaną przeprowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Polska ma nadwyżkę AAU, ponieważ w ramach zobowiązań z Protokołu z Kioto zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych o 30 proc. Deklarowała redukcje 6-proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.