Po zakończeniu posiedzenia rządu, w środę (30 września) odbyła się konferencja prasowa ministra Skarbu Państwa Andrzeja Czerwińskiego.
- Górnictwo jest podstawą naszego systemu energetycznego. Przez wiele lat będzie podstawowym źródłem wytwarzania energii elektrycznej. TF Silesia w nowym kształcie będzie podstawą koncernu paliwowo-energetycznego. Już mamy reakcje na tę decyzję. Największa z grup energetycznych wyraziła opinię o bardzo pozytywnym działaniu w górnictwie, widząc swą przyszłość w połączeniu się w koncern paliwowo-energetyczny. Mamy sygnały od innych spółek energetycznych, że jest to szansą dla stworzenia bardzo dobrego, zdrowego koncernu paliwowi-energetycznego w naszym kraju, który nie będzie konkurował między sobą o odbiorcę, jak jest to obecnie w przypadku czterech wiodących grup - powiedział minister Czerwiński.
Jak poinformował, Rada Ministrów przyjęła wniosek ministra Skarbu Państwa o "wyrażeniu przez Radę Ministrów zgody na zbycie w trybie innym niż określony w art. 33 ust. 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji poprzez wniesienie do Towarzystwa Finansowego Silesia Sp. z o.o. należących do Skarbu Państwa do 100 proc. akcji spółki Kompania Węglowa SA, w zamian za objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej Spółki".
- Dzięki decyzjom podjętym przez rząd spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń, utrzyma ich płynność finansową a także zagwarantuje, by w przyszłości mogły one działać skutecznie w oparciu o zasady rynkowe. Jest to rozwiązanie problemu spisanego 17 stycznia br. TF Silesia wyleczy polskie górnictwo. Dotrzymaliśmy słowa. To zdrowa spółka, która ma doświadczenie w przekształcaniu firm, także na Śląsku - stwierdził minister skarbu podczas konferencji.
Czerwiński przypomniał, że na skutek sytuacji na rynku światowym w ostatnich latach cena węgla spadła o 70 proc. Polskie górnictwo było w bardzo trudnej sytuacji i tysiące miejsc pracy było zagrożonych.
- Dzisiaj realizujemy świadomy i precyzyjny plan naprawy polskiego górnictwa. Ludzie mają pensje i dostają je regularnie. Robimy kolejny krok dla dobrej przyszłości polskiego górnictwa. Robimy to bez populizmu w oparciu o zasady normalnej gospodarki - zakomunikował.
Czerwiński skrytykował też wypowiedzi Dominika Kolorza, szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności, który jego zdaniem dla własnego interesu politycznego naraża na szwank 40 tys. miejsc pracy i przyszłość polskiego górnictwa.
- Dziś związki zawodowe i strona rządowa muszą stać po jednej stronie. Powinny bronić dobrej naprawy górnictwa. Przykładem takiego działania jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Współpraca związków zawodowych z kierownictwem kopalń doprowadziła do zgody na restrukturyzacje wynagrodzeń, dającą oszczędności w wysokości ok. 2 mld zł w najbliższych latach.
Szef resortu skarbu stwierdził także, że dzisiejsze posiedzenie rządu jest przykładem, że porozumienie z górnikami jest realizowane.
TF Silesia jest inwestorem finansowym powołanym przez Skarb Państwa w celu prowadzenia procesów restrukturyzacyjnych w polskich przedsiębiorstwach. Jest wykonawcą rządowej strategii pobudzania wzrostu gospodarczego poprzez rozwój przemysłu. Strategia ta opiera się na idei utrzymania i unowocześniania zdolności produkcyjnych, przyczyniając się do wzrostu konkurencyjności oraz innowacyjności polskich przedsiębiorstw.
Spółka została powołana do życia i wyposażona w kapitał w celu restrukturyzacji sektora hutniczego. Zaoferowane przez Towarzystwo wsparcie poprzez udzielenie poręczeń, gwarancji i zastawów, regulacje obrotu wierzytelnościami oraz inicjatywy kapitałowe miało na celu poprawę sytuacji gospodarczej podmiotów z tego sektora.
Dzięki prowadzonym przez TFS procesom naprawczym w kolejnych latach udało się z powodzeniem zrealizować projekty restrukturyzacyjne w podmiotach z branży hutniczej.
Zarząd spółki tworzą prezes Adam Siwek oraz wiceprezes Agnieszka Skarboń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Hej Co oznacza że do 100% akcji KW do spółki Silesia? Teraz to spółka będzie odpowiedzialna za los KW i NKW a nie Rząd RP ? Coś mi się wydaje że rząd umywa ręce i ogłasza sukces, a na wiosnę będzie lipa.
Gratulacje składam na ręce PO! sprzedaliście prawie wszysto, zostały polskie lasy. Resztę zniszczyliście tak jak np stocznie koksownie, huty, walcownie itd. Górnictwo też zniszczycie ale tu akurat ku radości całego polskiego społeczeństwa, może dzięki temu wygracie wybory. Zostają hipermarkety. Ja się poddaję mam dość waszych matactw. Może Putin rozpiepszy tą Polskę, albo jakiś Arab. Pozdrawiam Polaków i cały rząd
JSW też przenieście do TF Silesia albo chociaż do SRK.
jest to chyba zemsta obecnego rządu >gdyz wiadomo ze obecna decyzja rządu zostanie podwżona przez KE .Zostawiają tak zwanego "tupa" w szafie dla przyszłego rządu Tak samo co do sytułacji kopalni Brzeszcze> do obecnej chwili nie wiadomo jaka jest decyzja Oby tego nie musiala rozczygać "ulica"
y worka do worka ciepani ywokwó.nic wizncyj kaydz chce do kapsz najwieczj se ugrac a gornicy za chwila pojda bez wypat
Co za kłamstwo niedawno PO mówiło że jest to niedozwolona pomoc publiczna i że Komisja Europejska się na to nie zgodzi Dopiero jak związki zaczęły parę dni temu dymić rząd zmienił zdanie Zobaczymy za chwile co na to KE będzie trzeba zwrócić kasę a potem już tylko upadłość.
Jeszcze przed wyborami te platfusy zdążyły załatwić praktycznie ten nowy twór który będzie na chwilkę może do wiosny Pożniej będzie dramat,jedyna szansa aby coś mogło być inaczej to samodzielny rząd Pis-u POWROCIĆ DO USTAWY ZALICZAJĄCEJ WOJSKO..to mam nadzieje zrobi Pis bo jeżeli znowu będzie taki podział w sejmie po wyborach jak teraz to..nie chcę nawet pomyśleć co będzie!
kroplówka na pół roku a co potem???
do jorg wiem że by było lepiej wejść w skład np PGE z obecnymi przywilejami a reszta społeczeństwa bez końca niech dopłaca do tego trupaa
...no to do Barborki se spokojnie mogymy szykować!a jak już ta państwowo kasa z akcji przeżerymy to za rok bydymy w punkcie wyjścio