20 września nastąpiła zmiana na stanowisku naczelnego dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa. W wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego stanowisko to objął dr hab. inż. Stanisław Prusek, prof. GIG - poinformowała portal górniczy nettg.pl Sylwia Jarosławska-Sobór, rzecznik prasowy Instytutu. Poprzedni dyrektor GIG prof. Józef Dubiński, po zakończonej kadencji postanowił nie brać udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Poniżej przedstawiamy sylwetkę nowego dyrektora Instytutu.
Prof. Stanisław Prusek jest uznanym przez środowiska naukowe ekspertem i cenionym przez środowisko przemysłowe specjalistą w dyscyplinie górnictwo oraz geologia inżynierska. W swojej działalności naukowo-badawczej zajmował się między innymi: doborem obudowy wyrobisk eksploatacyjnych, prognozowaniem deformacji chodników przyścianowych oraz rekonsolidacją zrobów zawałowych.
Absolwent Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Pracę w Głównym Instytucie Górnictwa rozpoczął w 1991. Od 2003 roku pełnił funkcję kierownika Zakładu Technologii Eksploatacji i Obudów Górniczych GIG. Od października 2010 profesor nadzwyczajny w Głównym Instytucie Górnictwa.
Rzeczoznawca Wyższego Urzędu Górniczego do spraw Ruchu Zakładu Górniczego w zakresie: projektowania obudowy kotwiowej, doboru obudowy szybów, wlotów szybowych, jak i wyrobisk o przekroju poprzecznym przekraczającym 30m2, oraz stosowania różnych typów obudów zmechanizowanych w wyrobiskach ścianowych.
Prof. Prusek jest członkiem Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk, zastępcą przewodniczącego Sekcji Technologii Górniczych Komisji Górniczej Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach oraz członkiem AusIMM - Australasian Institute of Mining and Metallurgy. Pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Koła w Głównym Instytucie Górnictwa. Laureat nagrody naukowej im. Witolda Budryka, przyznawanej przez Wydział VII Polskiej Akademii Nauk.
Jest autorem i współautorem ponad 150 publikacji naukowych, w tym kilku książek, kilkudziesięciu zgłoszeń patentowych oraz praw ochronnych na wzory użytkowe oraz znaczącej ilości opracowań naukowo-badawczych i badawczo-usługowych, które w istotny sposób wpływają na poprawę stanu bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Opracowane wynalazki uzyskały wiele nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Życzę nowemu dyrektorowi, żeby widział co się dzieje na dole - tzn. wśród szeregowych pracowników i umiejętnie wydzielał tych pracowników, którym się chce od tych, dla których to tylko niezła fucha z ciepłym kątem. Bo w tych naszych instytutach właśnie największym problemem jest, że byle jaka większość dławi pomysłową mniejszość. Efektem jest odwrócona piramida zarządzania, w której kto może ładuje się na stanowisko dozoru (kierownicze) a potem garstka realizuje zadania.
Jeżeli chodzi o stanowiska dyrektorskie w GIG-u to akurat Pan prof Dubiński powinien zostać, a pozostali dyrektorzy do wymiany
pewnie nie znalazl recepty na gornictwo o pozal sie boze
nareszcie zmiany na stanowiskach gigu