W czwartek (17 września) w Lubinie otwarto III Międzynarodowy Kongres Górnictwa Miedzi, którego hasło przewodnie brzmi: "Szanse i wyzwania". Gości licznie przybyłych do Centrum Kultury Muza przywitał Paweł Markowski - dyrektor naczelny ds. produkcji górniczo-hutniczej w KGHM oraz szef Komitetu Organizacyjnego Kongresu. Wśród uczestników Kongresu nie zabrakło przedstawicieli rządu, władz samorządowych, środowiska naukowego, nadzoru górniczego oraz biznesu. Kongres potrwa do piątku (18 września). Jego inaugurację poprzedziło otwarcie wystawy maszyn górniczych, które odbyło się w środę (16 września).
Oficjalnego otwarcia Kongresu dokonał prezes KGHM Polska Miedź Herbert Wirth. Po nim głoś zabrali goście.
- Gratuluję zgromadzenia tu już trzeci raz grona, które nakreśla kierunki rozwoju i innowacji ale także posiadającego wiedzę dotyczącą tego, jak będą rozwijać się trendy gospodarcze w zakresie górnictwa miedziowego. Wydaje się, że wiedza, co będzie działo się w przyszłości, jest jedyną możliwością rozwoju we właściwym kierunku. Dlatego pokładamy nadzieje w państwu, że będą państwo w stanie w najbliższych dniach pokazać nam dokąd zmierza górnictwo miedziowe. Ponadto liczymy, że powiecie nam, co powinno być zrobione żebyśmy byli liderem w zakresie rozwoju, w zakresie wydobycia, ale także w zakresie ekonomicznej eksploatacji - powiedziała wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, która podkreśliła, że KGHM jest prekursorem w zakresie ekspansji zagranicznej polskich firm. Przekazała także pozdrowienia od rządu i wicepremiera Janusza Piechocińskiego.
Po niej głos zabrał wicemarszałek woj. dolnośląskiego Andrzej Kosiór, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Wojciech Magiera oraz przedstawiciele polskich uczelni.
- Gościnna ziemia dolnośląska okazuje się, że kryje wspaniałe surowce. Ostatnio dowiadujemy się, że są one nawet już gotowe - w pociągach - żartował prof. Piotr Czaja, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który przekazał uczestnikom Kongresu życzenia udanych obrad od rektora uczelni prof. Tadeusza Słomki. Podobne życzenia skierowali także prof. Jan Palarski - kierownik Zakładu Ekologicznych Technik Górniczych w Instytucie Eksploatacji Złóż na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej i prof. Wojciech Ciężkowski, dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.
Jako ostatni głos zabrał prof. Józef Dubiński, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa i prezydent Światowego Kongresu Górniczego, który przypomniał, że jego kolejna edycja odbędzie się już w przyszłym roku w Rio de Janeiro.
- To będzie tuż po olimpiadzie więc można wpaść na igrzyska i zostać na kongresie, o ile finanse pozwolą - żartował prof. Dubiński, który podkreślił, że ŚKG łączy ludzi górnictwa z całego świata. Przypomniał też, że jest on organizowany z inicjatywy wybitnego polskiego naukowca prof. Bolesława Krupińskiego.
Pierwszą sesję plenarną rozpoczął referat prezesa Herberta Wirtha pt. "KGHM - kopalnia innowacyjnych rozwiązań motorem polskiej gospodarki".
Kolejne sesje w ramach Kongresu odbędą się w siedzibie KGHM.
W gronie patronów medialnych Kongresu znajdują się redakcje portalu górniczego nettg.pl i Trybuny Górniczej.
W galerii: III Międzynarodowy Kongres Górnictwa Rud Miedzi. Lubin, 17 września 2015 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Drobna uwaga dla Redakcji - jeśli chodzi o AGH to jest tam Wydział Górnictwa i Geoinżynierii ;) ot takie drobne przeoczenie :)