Górnikom z przedsiębiorstwa Górbud Mikołów oraz bytomskiego Przedsiębiorstwa Robót Górniczych ta praca zajęła rok. Wydrążyli transportową pochylnię. I dlatego od piątku (20 sierpnia) do Sztolni Królowa Luiza można swobodnie wejść zarówno w centrum Zabrza, jak i w okolicach szybu Carnall przy ul. Wolności.
Wlot do pochylni, zwanej technicznie diagonalą transportową, zlokalizowany jest w niecce parkingowej tuż obok Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza.
Pochylnia to nie atrakcja turystyczna. Dzięki niej będzie można transportować materiały i sprzęt nieodzowny przy prowadzeniu robót związanych z zabezpieczeniem i utrzymaniem Sztolni. W przyszłości diagonala ma być zagospodarowana również na wyjście ewakuacyjne ze Sztolni na powierzchnię.
Całkowita długość pochylni to 115,6 metrów. Schodzi ona na głębokość 38 metrów, aż do głównego przekopu Sztolni. Chodnik został wydrążony w nachyleniu do 24 stopni. Prace górnicze wykonywano zarówno ręcznie, jak i przy użyciu materiałów wybuchowych. Diagonalę drążono głównie w litej skale: piaskowcu.
W pochylni wybudowane będą schody. Zamontowana zostanie podwieszana kolejka spalinowa do transportu materiałów na poziom Sztolni. Do tej pory na poziom 38 m można było zejść wyłącznie via przedział drabinowy w szybie Carnall.
Choć sama pochylnia nie będzie turystyczną atrakcją, to jednak sama w sobie jest kolejnym etapem do powstania podziemnej trasy turystycznej w Sztolni Królowa Luiza. Aktualnie prace prowadzone są zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. Przy wyjściu ze Sztolni w rejonie ul. Sienkiewicza powstają Park 12C oraz Park Techniki Wojskowej, a więc dwa naziemne obiekty o charakterystyce edukacyjno-rozrywkowej.
Na przełomie września i października planowane jest otwarcie Łaźni Łańcuszkowej - zabytkowego budynku po kopalni Królowa Luiza, w którym oprócz punktu obsługi turystów zaczynających przygodę ze Sztolnią znajdzie się również przestrzeń dla gastronomii oraz kultury i rozrywki.
Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna obejmować będzie kompleks tras opartych na 4 km wyrobisk. Niezwykłą podróż turyści rozpoczną od szybu Carnall, gdzie powitani przez górniczego przewodnika, zjadą w podziemia windą panoramiczną. Już na tym etapie silnych wrażeń dostarczy symulacja urwania się klatki szybowej, stanowiąc zapowiedź niezapomnianej podróży w głąb ziemi i historii górnictwa... To już wkrótce.
Wszystkie te inwestycje prowadzi Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w skład którego wchodzi m.in. zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido, jedyna (nie tylko) w Polsce głębinowa kopalnia węgla udostępniona do zwiedzania i przystawano do innych funkcji turystycznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.