Dwa lata trwały negocjacje nad zakładowym układem zbiorowym pracy (ZUZP) w spółce Tauron Ciepło. Z końcem maja przestały obowiązywać poprzednie układy zbiorowe w przedsiębiorstwach wchodzących w skład spółki. To oznaczało, że warunki pracy i płacy w firmie będą zabezpieczone jedynie przez zapisy Kodeksu pracy. Teraz jest to już nieaktualne.
- Trudno mówić o sukcesie, bo to raczej daleko idący kompromis, ale udało nam się wywalczyć sporo korzystnych dla pracowników zapisów dotyczących zarówno warunków zatrudnienia, jak i kwestii płacowych - przyznaje Tadeusz Nowak przewodniczący Solidarności w Tauron Ciepło.
Biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności podało, że jeden z ważniejszych zapisów w sprawach płacowych dotyczy dodatków za pracę na drugiej i trzeciej zmianie. Wynoszą one odpowiednio 15 proc. dla drugiej zmiany i 30 proc. dla trzeciej. Ponadto nowy ZUZP gwarantuje ponadkodeksowe dodatki do wynagrodzenia dla zatrudnionych w ruchu ciągłym oraz dodatkowy urlop dla tej grupy pracowników, a także specjalny dodatek dla wszystkich pracowników, którzy pełnią tzw. dyżur domowy. W ramach ZUZP ujednolicono też system płac.
Związkowcy są zadowoleni, że udało się do układu wprowadzić zapis o 10 proc. dodatku do zasiłku chorobowego. Obecnie pracownikom na chorobowym przysługuje wyłącznie kodeksowe 80 proc. Nowy ZUZP gwarantuje wszystkim pracowników Tauron Ciepło przebywającym na chorobowym 90 proc. wynagrodzenia.
W nowym ZUZP pracownicy zachowali gwarancję, że Dzień Energetyka jest dniem wolnym od pracy i że z okazji tego święta pracownicy otrzymują nagrodę finansową, o czym zresztą portal górniczy nettg.pl informował.
W kwestii nagród jubileuszowych, które pracodawca chciał zlikwidować, osiągnięto kompromis. W zamian za zgodę na zniesienie tych nagród pracodawca wypłaci pracownikom rekompensatę oraz wprowadzi Pracowniczy Program Emerytalny (PPE). Pracownikom, którzy do 2020 r. nabywają prawo do tzw. jubilatów, nagrody z tego tytułu zostaną wypłacone w ciągu najbliższego roku.
- To oznacza, że niezależnie od tego czy ktoś obchodzi jubileusz w 2015, w 2018 czy 2020 roku, tę nagrodę dostanie - tłumaczy przewodniczący Nowak.
Wprowadzony po likwidacji "jubilatów" PPE, w gruncie rzeczy jest tzw. trzecim filarem emerytalny. Pracodawca zobowiązał się w ZUZP, że do końca 2020 r. składka na PPE wyniesie nie mniej niż 3,5 proc., a po 2020 r. nie mniej niż 5,7 proc. wynagrodzenia danego pracownika.
I na koniec wieści o nowym układzie zbiorowym w Tauronie Ciepło: wskazano w nim, że podstawową forma zatrudnienia w spółce jest umowa o pracę, a podstawową formą umowy o pracę jest umowa na czas nieokreślony.
Tauron Ciepło zatrudnia ok. 1750 osób. Spółka, wchodząca w skład grupy kapitałowej Tauron, powstała w 2011 r. w wyniku połączenia dwóch przedsiębiorstw ciepłowniczych: PEC Katowice SA i PEC w Dąbrowie Górniczej SA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.