PAP podała, że 31 lipca w wieku 90 lat zmarł Henryk Buszko, architekt współtwórca m.in. osiedla Tysiąclecia w Katowicach i budynków sanatoryjnych w Ustroniu - tzw. piramid.
Osiedle Tysiąclecia w Katowicach zaprojektował razem z Marianem Dziewońskim i Tadeuszem Szewczykiem. Z tym ostatnim architektem stworzył Dzielnicę Leczniczo-Rehabilitacyjną Ustroń-Zawodzie, czy sanatoria w charakterystycznych piramidach. Kolejne osiedle, Gwiazd, zaprojektował również z architektem Tadeuszem Szewczykiem.
Słynne ustrońskie piramidy zaczęły powstawać już w latach 60. Ostatnie oddano do użytku w końcu lat 80. W Ustroniu piramid jest 15, wszystkie położone są na zboczu Równicy. Trzy z nich są sanatorami. Pozostałe to luksusowe hotele, albo czekają na nowego właściciela.
"Architektura jest tą dziedziną aktywności intelektualnej, która powstaje w określonym celu, miejscu i czasie. To nie jest kwestia mody, tylko dane czasy dają możliwości użycia określonych środków do osiągnięcia celu" - mówił Henryk Buszko w jednym z wywiadów. Kiedy indziej powiedział, że: "Na całym świecie ludzie mądrzy wiedzą, że wszystko wymaga opieki, konserwacji i adaptacji. Szyszko-Bohusz, który był moim profesorem, wprowadził na Wawelu ogrzewanie. Potępili go wszyscy doktryniarze, a on tłumaczył, że w dawnych czasach zamek był ogrzewany w sposób już niedopuszczalny, a utrzymanie stałej temperatury jest konieczne. Są budynki, które w miarę upływu czasu nie tracą swojego godnego oblicza, i są takie, które parszywieją. Architektura albo się patynuje, albo się starzeje. Ta spatynowana może być nawet uszkodzona, ale jej piękno nadal widać, natomiast ta, która się starzeje była od początku marna. Po PRL pozostała pewna liczba budynków spatynowanych. Jest też dużo obiektów po prostu marnych...".
Henryk Buszko wykładał również na Politechnice Śląskiej. Był prezesem zarządu głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.