Ponad 2,5 tys. osób, będących pracownikami kopalń przejętych przez SRK, złożyło do połowy lipca wnioski o skorzystanie z instrumentów osłonowych zapisanych w znowelizowanej ustawie o restrukturyzacji górnictwa. Największym zainteresowaniem cieszą się urlopy górnicze.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń skupia obecnie sześć kopalń. Pierwszą z nich - Kazimierz Juliusz - przejęła na początku listopada ub.r. Pomimo iż kopalnia pod koniec maja zakończyła wydobycie, zatrudnia kilkudziesięciu pracowników. Na 81 osób przejętych przez SRK według aktu notarialnego 6 uprawnionych było do urlopu górniczego, 2 do urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej, a 41 złożyło wnioski o odejście z jednorazową odprawą pieniężną.
Największym zatrudnieniem, bo liczącym aż 2084 osób, mogła 4 maja, czyli w dniu przejęcia przez SRK, pochwalić się kopalnia Brzeszcze. Tu do urlopów górniczych uprawnionych jest 468 osób (323 złożyły wnioski), kolejnych 8 osób może ubiegać się o urlopy dla przeróbki (złożono 4 wnioski). Odejściem wraz z odprawą zainteresowanych jest 38 pracowników.
Najwięcej, bo 740 pracowników mogących skorzystać z urlopu górniczego znajduje się w zatrudniającej 1296 osób kopalni Centrum. Do tej pory wnioski o urlop złożyło 721 z nich, a aż 531 już przebywa na tym świadczeniu. W kopalni, która trafiła do SRK 8 maja, jest też 129 osób mogących przejść na urlop dla przeróbki. 153 pracowników złożyło też wnioski o odejście z odprawą.
Składanie wniosków o osłony socjalne każdorazowo rozpoczynało się w pierwszym dniu po przejmowaniu kopalń przez SRK. Zgodnie z procedurą pracownicy składają wnioski do działów kadr macierzystych kopalń. Wnioski są opracowywane, dołączana jest do nich pełna dokumentacja świadcząca o prawach do świadczenia i na tej podstawie wniosek kierowany jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS weryfikuje uprawnienia i wskazuje, z jakim dniem zostaną one nabyte. Takie zaświadczenie wraca do kopalni i na tej podstawie podejmowana jest decyzja o przyznaniu uprawnienia do skorzystania z konkretnego świadczenia.
Wnioski weryfikowane są również przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, bowiem ze świadczeń nie mogą skorzystać osoby, które były beneficjentami pakietu socjalnego funkcjonującego w latach 1998-2002. Do tej pory stwierdzono kilka takich sytuacji. W przypadku niektórych stanowisk, na których wymagane są specjalne kwalifikacje, zdarza się, że pracownicy otrzymują zgodę na odejście po znalezieniu następców na ich miejsce. Fizycznie pieniądze - i w ramach urlopów, i odpraw jednorazowych - wypłaca SRK, a osoby na urlopach górniczych nadal, do uzyskania uprawnień emerytalnych, będą pracownikami tej spółki.
W ustawie o restrukturyzacji górnictwa na wszystkie koszty restrukturyzacyjne związane z przejęciem majątku kopalń przez SRK, w tym m.in. świadczenia socjalne, przewidziano kwotę w wysokości 3 mld złotych.
W sumie (od listopada do początków lipca) Spółka Restrukturyzacji kopalń przejęła 6195 pracowników zatrudnionych w kopalniach: Makoszowy, Brzeszcze, Centrum, Mysłowice, Boże Dary i Kazimierz Juliusz. Wszyscy zainteresowali różnymi formami osłon złożyli 2574 wniosków. 971 osób już przebywa na urlopach górniczych i przeróbkarskich, a 115 otrzymało jednorazowe odprawy pieniężne i odeszło z pracy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Lemon i Seba ,związki nic nie robią w sprawie odpracowania wolska i L4 bo to właśnie przez ich ciepłe posadki jesteśmy jedyną grupą zawodową uprawnioną do wcześniejszej emerytury która musi odpokutować służbę ojczyźnie i utratę zdrowa w czasie pracy. Jest tylko jeden sposób żeby zmusić ich do jakiegoś działania. Wystarczy żeby każdego dnia 20 - 30 osób składało rezygnacje z członkostwa w związku, bardzo szybko sie obudzą i zaczną panicznie dbać o nasze interesy.
Już widzę tych urlopowiczów jak się urlopują na umowach o dzieło albo lewiznach. Kto przyjmie robola na etat jak może przyjąć biednego urlopowicza albo emeryta. Święta pazerna kasta. To m in. przez tą pazerność ludzie z kraju wyjeżdzają. Emeryci i urlopowicze - kwiat narodu. I jeszcze hapać deputat z ZUSu a pozostałym niech dźwigają wiek do 70.
Do Kazio i ty za parę lat zrobisz to samo co twoi zimkowie bo tyż mosz dziecka ,takie jest życie nie przygotowane wogóle dla społeczeństwa tylko dla tych tłustych POlityków i sie nie wyrzekoj.
rudy już poukładał z tą brzydulą i od kilku lat wszystko idze w zamierzonym kierunku nie zabierają przywilejów tylko do srk i sam się ich pozbawiasz , a robol i tak przylezie bo KASA!! Panowie związkowcy dali się wystukać zobaczycie za parę lat kto rozdaje karty ................?
Logika to w tym jest. Firmy nie będą strajkować i im więcej firm mniej władzy związków. Będą mieć spokój.
doświadczeni odchodzą ? nie ma się co martwić pełno szkół specjalnych w regionie ogrodnicy i cukiernicy już czekają na etat.
KASA JEST Z UNi NA URLOPIE GORNICZYM NIE MOZNA PRACOWAC NA DOLE CZYLI ZOSTAC DZIADKOPEM
Połowa załogi JSW też chętnie odeszłaby na urlopy górnicze !!!! Dlaczego tylko "wybrańcy" moga skorzystać z tego dobrodziejstwa, a inni muszą harować na kapitalistów? Do strajku związki były pierwsze ,a urlopów nie ma komu załatwić...
@figo Jak nie pomyślano. NIE MOŻESZ PRACOWAĆ NA KOPALNI NA URLOPIE GÓRNICZYM!!! wiem, jestem na urlopie, nigdzie nie pracuje (choć poza górnictwem mogę) i nie mam zamiaru, mimo że sporo się traci więc nie piszcie ,że wszyscy chcą pracowac i inne nieprawdziwe głupoty jak z tą pracą na kopalni na urlopie górniczym. Pozdr
Takiego idiotyzmu świat nie widział doświadczeni pracownicy odchodzą na osłony a w innych kopalniach zatrudnia się firmy CHYBA KOMUŚ NA TYM ZALEŻY!!!
takiego murcola co jest na emeryturze a potem dali robi na dole to tylko kamien do szyi i do rzapia z popaprancem, przez takich sk,,,,synow mlodzi nie maja roboty
zlikwidowaĆ odrabianie wojska i chorobowego do emerytury i wprowadziĆ urlopy gÓrnicze dla wszystkich gÓrnikÓw. dlaczego zwiĄzki nic nie robiĄ w tej sprawie ??
Lemon ok ale jak zobacze jakiegoś ryla że robi a ma urlop górniczy to zaraz spowrotem na grube do roboty jak tak mu się chce a nie zabierac prace tym co z jego podatków sponsorują te urlopy !!!!
takie urlopy gornicze powinny byc dla wszystkich co maja uprawnienia ,a nie tylko dla wybranych ,,reszta z innych kopalni kompani weglowej poszlaby na te urlopy z pocalowaniem reki, gdzie sa zwiazki zawodowe ,,czemu odcrabiamy wojsko ,,nie szlem tam na ochotnika ani rewirow 24 lata do tylu-----------ludzie wezcie sie wypiszcie z tych zwiazkow ,,,, zobaczcie kto tam siedzi same dziadki co maja wszyscy uprawnienia emerytalne, jak to wszystko padnie to pierwsi zloza papiery na emeryture
kazio ma 100 racji
figo a powiedz mi po co przyjmowano tyle ludzi na kopalnie w ostatniej 5 - latce wszyscy wiedzieli że bedzie dekoniunktura najleiej za bledy wziąć kase od ludzi i dac urlopy górnicze ale nikt nie mówi o zniszczeniu rynku pracy przez takich emerytów na slasku rynek pracy to patologia pogórnicza pod stołem i za najniższa krajowa a to wszystko wina tej grupy zawodowej u mnie na osiedlu każdy emeryt górniczy pracuje i zamierza pracować taki los gotują swoim dzieciom !!!!!!
Nie pomyślano o najważniejszym czyli zakazie pracy na kolpalni dla osób które przeszły na urlopy górnicze albo pobrały odprawy.