Do końca 2017 r. zakończą się inwestycje, dzięki którym Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) stanie się nominalnie samowystarczalna energetycznie - powiedział w środę w Dąbrowie Górniczej prezes spółki Edward Szlęk.
Chodzi o nowy blok 75 MW przy kopalni Zofiówka (budowany przez należącą do grupy JSW Spółkę Energetyczną Jastrzębie - SEJ) oraz planowany blok 30 MW w koksowni Radlin.
Prezes JSW Edward Szlęk, a także m.in. wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk, uczestniczyli w uroczystości związanej z wyprodukowaniem 250 tys. megawatogodzin energii elektrycznej w uruchamianym od grudnia ub. roku nowym bloku energetycznym w należącej do JSW Koks Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej.
W kontekście inwestycji w Dąbrowie Górniczej Szlęk mówił w środę (29 lipca) m.in. o kolejnych dwóch elementach programu energetycznego JSW, które zakończą się "do końca 2017 r.
- Po ich realizacji będziemy grupą samowystarczalną, co nie znaczy, że nie będziemy mieć otoczenia, będziemy funkcjonowali w systemie energetycznym, ale nominalnie będziemy pokrywali całość - z nadwyżką - własnego zapotrzebowania - zapowiedział Szlęk.
Prezes JSW wskazał, że obecnie - mimo pożaru w starych blokach elektrociepłowni Zofiówka z 16 grudnia ub. roku - grupa ma możliwości produkcji 160 MW.
- To stanowi produkcję powyżej 1 terawatogodziny rocznie. I to już jest ilość dość imponująca - uznał Szlęk. - Poza tym pokrywamy wszystkie nasze potrzeby mocy cieplnej - to jest kilkaset megawatów mocy termicznej - dodał.
Prezes JSW podkreślił również, że w obecnych 160 MW wytwarzanej w obrębie grupy energii elektrycznej, 45 MW pochodzi z metanu.
- To największa ilość energii z metanu robionej w Polsce. Porządkujemy i gospodarkę metanem i zarządzanie silnikami metanowymi - one wszystkie trafią w krótkim czasie do SEJ po to, żeby jeden zarządca optymalizował produkcję, zużycie, wykorzystanie metanu - i też inwestował w te ujęcia, które jeszcze są do wykorzystania.
Szlęk wskazał również, że JSW była już bliżej samowystarczalności energetycznej rok temu, ale zakup Knurowa-Szczygłowic stworzył zapotrzebowanie na kolejne 40 MW mocy elektrycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.