Nowym dyrektorem Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu został Robert Nowak. Na stanowisko został powołany przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Mirosława Koziurę z dn. 10 lipca - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.
Robert Nowak do 9 lipca wykonywał obowiązki dyrektora OUG. Poznański Urząd ma także nowego wicedyrektora. Stanowisko to objął Sylwester Janiów.
Robert Nowak ukończył studia na Wydziale Geografii i Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w 1996 r. uzyskując tytuł magistra w specjalności hydrogeologia.
Po ukończeniu studiów pracował w firmie Geoprojekt Poznań na stanowisku asystenta projektanta. Od lipca 1998 r. jest pracownikiem Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu. 3 sierpnia 2007 r . został wicedyrektorem. Na stanowisku tym odpowiedzialny był za zagadnienia dotyczące zakładów górniczych eksploatujących kopaliny objęte prawem własności nieruchomości gruntowej oraz z zakresu geologii i ochrony środowiska. Posiada stwierdzone kwalifikacje osoby dozoru wyższego w otworowych zakładach górniczych i kierownika ruchu zakładu górniczego w odkrywkowych zakładach górniczych eksploatujących kopaliny objęte własnością górniczą.
Przypomnijmy, że w Polsce działa 11 Okręgowych Urzędów Górniczych. Najwięcej z nich jest zlokalizowanych w woj. śląskim (Gliwice, Katowice, Rybnik). Prowadzą one nadzór i kontrolę nad ruchem zakładów górniczych w zakresie: bezpieczeństwa i higieny pracy, bezpieczeństwa pożarowego, ratownictwa górniczego, gospodarki złożami kopalin w procesie ich wydobywania, ochrony środowiska, zapobiegania szkodom, budowy i likwidacji zakładu górniczego, w tym rekultywacji gruntów po działalności górniczej.
Najmłodszy w strukturze polskiego nadzoru górniczego jest gdański OUG, który powstał na mocy rozporządzenia podpisanego 27 marca przez ministra środowiska Macieja H. Grabowskiego. Nadzoruje on firmy prowadzące prace geologiczne oraz eksploatację kopalin na terenie dwóch województw - pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego, a także na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej
W strukturach nadzoru górniczego funkcjonuje także Specjalistyczny Urząd Górniczy, który w przeciwieństwie do urzędów okręgowych działa na obszarze całego kraju. Sprawuje on nadzór i kontrolę nad określonymi w art. 169 Prawa geologicznego i górniczego obiektami, maszynami i urządzeniami górniczymi w podziemnych zakładach górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Po co w poznaniu OUG?!