Polska przywiązuje dużą wagę do zacieśnienia współpracy gospodarczej z regionem Zatoki Perskiej i liczy, że będzie to możliwe dzięki rozwojowi kooperacji ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. W kwietniu minister gospodarki Janusz Piechociński gościł w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Niedawno, podczas spotkania z ambasadorem z ambasadorem ZEA w Polsce Yousifem Eisa Hassenem Eisa AlSabrim potwierdził gotowość współpracy "w obszarze wzajemnych inwestycji i współpracy gospodarcze.
- Jest wiele obszarów w których możemy podjąć wspólne działania. W śród nich są nowe technologie, odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna, sektor ICT czy branża meblarska. Ponadto wyrażamy wolę ustanowienia współpracy w dziedzinie transportu morskiego, lądowego czy lotniczego - mówił po spotkaniu z ambasadorem (8 lipca) wicepremier Piechociński.
Polska postrzega ZEA jako atrakcyjnego partnera biznesowego z otwartą, wolnorynkową oraz charakteryzującą się bardzo wysokim tempem wzrostu gospodarką. Dwustronna współpraca może być rozwijana w sektorach: energetyki, zielonych technologii, chemii, turystyce, teleinformatyce oraz usługach transportowych i spedycji.
Polski eksport do ZEA przyśpiesza od 2012 r., w 2014 r. osiągając 50 proc. wzrost. Podobnie tendencje zachodzą w imporcie, który w latach 2011-2014 narastał w tempie 40 proc.
- Dzięki tak imponującym wynikom Zjednoczone Emiraty Arabskie są naszym najważniejszym partnerem gospodarczym w świecie arabskim - ocenił wicepremier Piechociński.
Zjednoczone Emiraty Arabskie, al-Imārāt al-'arabiyya al-Muttaḥida, to państwo położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. PKB tego państwa (dane z 2013 r.) wynosi ok. 272 mld USD. ZEA na powierzchni 83600 km kw. zamieszkuje 8,2 mln osób.
Kraj należy do szybko rozwijających się i najbogatszych państw Azji Zachodniej. Od powstania kraju przez dłuższy czas najwięcej dochodów przynosiła ropa naftowa. Jej wydobycie na szerszą skalę i eksport rozpoczęły się w Abu Zabi w 1962 r. i w roku powołania Federacji (1971 r.) osiągnęły ok. 44,5 mln t. Dubaj rozpoczął wydobycie ropy naftowej w 1970 r., a w 1971 wyprodukował już ok. 6,5 mln t ropy. Obecnie ropa naftowa daje tylko ok. 18 proc. PKB. Najważniejszym sektorem gospodarki są dziś transakcje finansowe, co jest wynikiem zliberalizowania rynku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.