Spółki energetyczne i inne podmioty finansowe mają do czwartku (9 lipca) przedstawić formę pozyskania kapitału gotówkowego, aby zachować ciągłość w kopalniach i sfinansować długoterminowe działania restrukturyzacyjne w górnictwie - poinformował w środę (8 lipca) podczas komisji skarbu minister skarbu Andrzej Czerwiński.
Czerwiński poinformował, że we wtorek odbyło się spotkanie, na którym nakreślony został plan uruchomienia funduszu, który będzie tworzony przez spółki energetyczne i podmioty finansowe.
- Spółki te mają zadanie do jutra (9 lipca), do godziny 17.00, przedstawić formę pozyskania kapitału gotówkowego, który jest niezbędny, żeby można było zachować ciągłość w kopalniach i stworzyć to, co (...) sfinansuje w dłuższej perspektywie różne przedsięwzięcia w górnictwie - powiedział minister skarbu.
Wśród tych działań, których wartość oszacował na 1,5 mld zł, minister Czerwiński wymienił restrukturyzację kopalń, w tym JSW i Kompanii Węglowej, sfinansowanie działań osłonowych, w tym urlopów górniczych i odpraw pieniężnych.
Czerwiński zaprzeczył spekulacjom medialnym, że spółki energetyczne nie chcą się zaangażować w pomoc górnictwu.
- Spotkałem się ze wszystkimi zarządami spółek energetycznych, one mają świadomość, że działania, które tworzymy, będą stanowiły początkowo pewne obciążenie - powiedział.
Minister skarbu poinformował, że na przełomie lipca i sierpnia powstanie Nowa Kompania Węglowa, a kierowany przez specjalistyczną instytucję finansową fundusz, który ją dofinansuje, jest już założony i zarejestrowany.
- W tym funduszu powinny być i będą banki. Jeszcze nie rozmawiałem z KNF, ale będę z Komisją rozmawiał - powiedział Czerwiński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Macior gadaj za siebie ja tu mieszkam i nie jestem tyłem i chce by moje dzieci nie umarły na raka z powodu szkodzacego i złe zarządzanego przestarzalego przemysłu i wiele ludzi tak chce więc zostaw Luiza bo prawdę mówi przeca won się wszystko należy ale szkoła to nie leży a dopłacać to już nikt nie chce do was !!!!
Luiz my mamy gdzieś ekosystem , o ekosystem walcz wchinach w usa i afryce a nie w Polsce bo wpływ przeysłu w Polsce na ekosystem jest nie istotny w ska li globalnej.
to teraz będziemy mieli albo podwyżki albo kolejnych bankrutów hahahah
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
gość a powiedz mi czy przy spalaniu węgla oraz przy jego wydobywaniu nie cierpi ekosystem i czy nie ma promieniowania wszystko wystepuje kto płaci za utylizacje tego przemysłu tez podatnicy byłes kiedyś na śląsku widziałs ten syf a zaznaczam że kopalni nie da sie do końca zlikwidować bo odwadnianie i zapadanie terenu to jest rzecz która będzie jeszcze przez ładne kilka kilkadziesiąt lat przykład BYTOM jedno z największych miast w polsce jest tego rachunkiem i będzie cały czas!!!!!
2. rachunek za prąd dla tzw. średniej rodziny jest obecnie ok 500% wyższy niż w roku 1996 a subwencje dla energii regeneratywnych są wielokrotnie wyższe niż dla górnictwa...a za radioaktywny złom z zamkniętych do 2022 elektrowni jądrowych też musi ktoś (czyli podatnik) zapłacić...do dziś niekt nie wie gdzie magazynować/utylizować te odpady...to jest ta inna strona dekarbonizacji Europy...
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
1. w roku 1996 pośrednie finansowanie górnictwa węgla kamiennego (w rachunku za prąd dla rodzin w RF Niemiec) przez tzw. Kohlenpfennig zostało skasowane przez tzw. Sąd Konstytucyjny. Państwo zostało zobowiązane do subwencjonowania bezpośrednio z budżetu...wynik w roku 2018zamyka się ostatnią KWK w RF Niemiec. Koszty w/w dopłat (średni) na rodzinę wynosił ok 40DM/rok...w międzyczasie przez subwencjonowanie energii regeneratywnych tą samą drogą jak ta która została dla górnictwa zamknięta...