W maju spadły ceny węgla energetycznego sprzedawanego do krajowej energetyki i producentów ciepła. Wartości Polskiego Indeksu Rynku Węgla Energetycznego PSCMI 1 oraz PSCMI 2 opublikował na swojej stronie internetowej katowicki Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu.
Polski Indeks PSCMI 1 obrazuje ceny wzorcowego węgla energetycznego zbywanego przez polskich producentów na krajowym rynku energetycznym, natomiast Indeks PSCMI 2 na krajowym rynku ciepła.
W maju br., po raz pierwszy od 2011 r., średniomiesięczna wartość Indeksu PSCMI 1 spadła poniżej 200 zł za tonę.
Cena węgla energetycznego zbywanego do krajowej energetyki wyniosła w maju 198,69 zł/t (9,04 zł/GJ) i była niższa od ceny kwietniowej o 5,4 proc. Cena węgla energetycznego sprzedawanego krajowym producentom ciepła wyniosła w maju br. 239,21 zł/t (9,91 zł/GJ). W tym przypadku spadek, w ciągu miesiąca, wyniósł 3,1 proc. Wartości indeksów rynku węgla energetycznego potwierdzają negatywne tendencje cenowe na krajowym rynku węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wolny rynek!? Hahaha Gdyby był wolny rynek to KW nie było by już od roku
To nie dumping tylko zdrowy wolny rynek !!! Po za tym im szybciej to klęknie i się rozłoży tym szybciej urlopami górniczymi obejmą całe górnictwo i zlikwidują odrabianie wojska do którego 25 lat temu wcielono nas siłą.
Oto do czego na polskim rynku węgla energetycznego doprowadza bezczelny dumping Kompanii Węglowej. Osoby z rządu odpowiedzialne za tą sytuację pogrążającą całą branżę powinny stanąć przed Trybunałem Stanu. Działają na szkodę polskiej gospodarki i sektora mydląc oczy, że chcą go ratować. Co nie udało się rosyjskiemu importowi, z sukcesem robi Kompania Węglowa. Brawo! Duży sukces, aby sprzedawać w Polsce polski węgiel taniej niż wynoszą i tak niskie ceny ARA.