Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach nareszcie doczekało się uroczystego otwarcia. W dniach 26-28 czerwca na jego terenie zorganizowano z tej okazji Festiwal Otwarcia połączony z możliwością zwiedzania i podziwiania imponujących zbiorów. Nie da się ukryć, że ekspozycja jest bardzo różnorodna.
- Muzeum Śląskie, dzięki swojej dostępności oraz wystawom poświęconym dziedzictwu Górnego Śląska, sztuce polskiej od 1800 roku do współczesności oraz historii scenografii, zasługuje na miano bramy do katowickiej Strefy Kultury. Wita wszystkich, którzy wjeżdżają do ścisłego centrum Katowic. Powstało z myślą o każdym, kto szuka wrażeń estetycznych i intelektualnych, bez względu na wiek, płeć, narodowość, potrzeby kulturalne czy rodzaj niepełnosprawności - zaznacza Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.
Przypomnijmy, że muzeum oddano do użytku zwiedzających po ponad trzech latach budowy. Ulokowano je w tzw. w Strefie Kultury między katowickm Spodkiem a Bogucicami, na terenie dawnej kopalni Katowice, przy ul. T. Dobrowolskiego 1. Do dyspozycji gości są nowo wybudowane obiekty pod ziemią, ale z dostępem światła dziennego, oraz zaadaptowane na potrzeby muzeum zabytki pokopalniane i teren parkowo-rekreacyjny o powierzchni ponad 2,7 ha.
Główne ekspozycje pokazywane są w ośmiokondygnacyjnym budynku, którego połowa znajduje się pod ziemią. Przeszklone bloki zbudowane na powierzchni umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym, mimo iż znajdują się one 14 m poniżej poziomu terenu. Pod ziemią jest również trzykondygnacyjny garaż z 232 stanowiskami parkingowymi, sala konferencyjna na 320 miejsc, biblioteka, sale edukacyjne oraz przestrzeń o wysokości ok. 12,5 m nazwana holem centralnym. W sumie powierzchnia wystawiennicza w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego wynosi aż 6 tys. m kw.
Więcej informacji nt. muzeum, możliwości zwiedzania, godzin otwarcia itp.: www.muzeumslaskie.pl.
W galerii: Festiwal Otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.