Odmetanowanie górotworu w kopalniach węgla kamiennego - to temat seminarium, które Wyższy Urząd Górniczy wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zorganizował 9 czerwca w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. Uczestniczyło w nim 40 przedstawicieli kierownictwa i dozoru ruchu podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny, zajmujących się wentylacją i odmetanowaniem.
Zbigniew Rawicki, dyrektor Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego WUG, otwierając seminarium w Zabrzu, przypomniał, że w ostatnim 10-leciu zaistniało 29 zdarzeń związanych z występowaniem zagrożenia metanowego, w których łącznie poszkodowanych było aż 174 górników, w tym 59 z nich straciło życie, 56 doznało ciężkich obrażeń ciała, a 59 zostało lekko rannych. Podkreślał, że metan bywa zaskakujący, choć wydawać by się mogło, że zagrożenie metanowe w porównaniu do tąpaniowego jest namierzalne, wymierzalne i można dokładnie określić, gdzie wystąpi.
Seminarium zorganizowane przez Departament Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego WUG ukierunkowane zostało na wymianę doświadczeń w zwalczaniu zagrożenia metanowego. Wprowadzeniem do szczegółowych rozważań był referat dr. hab. inż. Stanisława Trenczka z ITI EMAG., który przedstawił stosowane obecnie w świecie różne systemy odmetanowania.
W programie seminarium ujęte zostały takie zagadnienia jak:
• obowiązujące obecnie w polskich kopalniach regulacje prawne w zakresie odmetanowania; podstawowe dane dotyczące kształtowania się zagrożenia metanowego oraz wskaźniki odmetanowania w kopalniach węgla kamiennego;
• metody odmetanowania górotworu w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny w Polsce i na świecie;
• skuteczne i efektywne odmetanowania rejonów eksploatacyjnych na przykładzie doświadczeń Zakładu Odmetanowania Kopalń w Jastrzębiu-Zdroju;
• efektywność odmetanowania z otoczenia ściany za pomocą chodnika drenażowego na przykładzie rozwiązań stosowanych w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej;
• koncepcje odmetanowania pokładów węgla otworami wykonanymi z powierzchni na przykładzie prób podjętych w kopalni Mysłowice-Wesoła należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Konferencje ,seminaria,spotkania takie jak przedstawione w artykule to jedno a wydobycie to drugie dla przykładu podam że na jednej z kopalń w KHW karze się przodowych z przodków i ścian zabraniem 100% dniówki za częste przekroczenia metanu Moim zdaniem dyrekcja daje jasny przekaz co zrobić aby tych przekroczeń nie było Każdy z dyrektorów musi się tłumaczyć przed WUG dlaczego jest tyle przekroczeń w konkretnej śc czy przodku .nie ma przekroczeń jest wszystko "OK"
I co z tego spotkania wynika !! Metanu w węglu będzie mniej ?