Ruda Śląska rusza z kolejnym projektem historycznym! Poszukiwane są stare listy, archiwalne zdjęcia, dokumenty, rodzinne pamiątki i osobiste wspomnienia z czasów II wojny światowej i lat wczesnego PRL-u. Posłużą one do dokumentacji życia mieszkańców dzisiejszej Rudy Śląskiej na tle wielkich wydarzeń i transformacji dziejowych. W realizację przedsięwzięcia włączyła się Polska Akademia Umiejętności, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej oraz rudzki magistrat.
- Planowany projekt w swym założeniu poświęcony ma być dokumentacji pamiątek oraz relacji mieszkańców związanych z okresem od drugiej wojny światowej do pierwszych lat Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - wyjaśnia prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka, przewodniczący Komisji Historii Śląska Polskiej Akademii Umiejętności.
- To trudny czas dla mieszkańców Górnego Śląska, gdyż wiąże się z burzliwą historią tego regionu, która prowadziła często do trudnych wyborów i rodzinnych dramatów. Pamięć o tych czasach jest niezwykle ważna dla zrozumienia sytuacji współczesnych miast, a także regionu - dodaje profesor.
W ramach prac badawczych zbierane będą materialne i niematerialne przedmioty historyczne, związane z codziennym życiem mieszkańców dzisiejszej Rudy Śląskiej.
- Przez tego rodzaju działania chcemy zwiększyć aktywność mieszkańców naszego miasta - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - W ten sposób zostanie utrwalona ich tożsamość, a wielka historia opowiedziana będzie przez pryzmat indywidualnych przeżyć i wspomnień - komentuje.
Założeniem projektu jest komplementarna dokumentacja oraz zabezpieczenie dziedzictwa historycznego i kulturowego terenów dzisiejszej Rudy Śląskiej. W tym celu przewidziano prowadzenie ewidencji dokumentacji, a także digitalizację pamiątek związanych z materialnym oraz niematerialnym wojennym i powojennym dziedzictwem miasta.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.