Rok budowano halę montażową w Fabryce Obrabiarek Rafamet. Na 3200 m kw. będą obrabiać detale. Po wybudowaniu nowej hali, detal w rozumieniu Rafametu ma średnicę ponad 13,5 metra, ponad 8 metrów wysokości i wagę ponad 350 ton - podkreśla E. Longin Won, prezes spółki.
Wybudowanie "Hali Montażu II", zwanej również halą czystego montażu finalnego, kosztowało ok. 17 mln zł. Inwestycja będzie miała bardzo istotny wpływ na dalszy rozwój firmy z Kuźni Raciborskiej. Rafamet będzie mógł jeszcze skuteczniej konkurować z innymi producentami specjalistycznych obrabiarek wielkogabarytowych. Do wytworzenia gigantycznych instalacji przemysłowych potrzebne są kompetencje, czyli m.in. wiedza konstrukcyjna i technologiczna oraz warsztat - hale produkcyjne wraz z oprzyrządowaniem. Spółka dysponuje wysoko wykwalifikowanymi kadrami, ale z zapleczem technicznym było gorzej. Teraz ta bariera wzrostu została przełamana.
Nowy obiekt imponuje nie tylko parametrami technicznymi i unikatowym, nowoczesnym wyposażeniem, ale także estetyką wykonania. Budynek tworzą dwie połączone ze sobą hale: niska (17 m wysokości) - przeznaczona do montażu obrabiarek kolejowych i wysoka (23 metrów wysokości), w której budowane będą wielkogabarytowe obrabiarki specjalne. W nowej hali powstanie wkrótce karuzelowe centrum obróbcze dla węgierskiego oddziału koncernu General Electric.
Generalnym wykonawcą obiektu, oddanego do użytku 6 maja, w formule "Projektuj i Buduj" była firma Pro-Invest.
- Hala Rafametu, w porównaniu do innych naszych realizacji, wyróżnia się wysokością i bardzo dużą sztywnością konstrukcji z uwagi m.in. na siły oddziaływania na nią 120-tonowej suwnicy. Na samą konstrukcję hali zużyliśmy około 500 ton stali. Uwzględnione zostały także przy jej projektowaniu rygory temperaturowe, które muszą być utrzymywane na hali ostatecznego montażu obrabiarek. Aby im sprostać hala ma specjalny system wentylacji i schładzania powietrza, co przy tak dużej kubaturze obiektu było wyzwaniem konstrukcyjnym i koncepcyjnym dla naszych konstruktorów oraz projektantów. Nawet posadzka tej hali nie jest zwyczajna. Jest ekstremalnie wytrzymała, nacisk na metr kwadratowy może wynosić do 40 ton. To jest właściwe jeden wielki fundament, a tworzące go zbrojone płyty mają do 80 cm grubości - informuje Arkadiusz Nagięć, prezes Pro-Invest.
Fabryka Obrabiarek RAFAMET SA z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym, hutniczym oraz zbrojeniowym. Udział eksportu w sprzedaży to około 70-80 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.