Carboautomatyka, dotychczas kojarzona z rynkiem górniczym, dywersyfikuje swoją działalność na inne obszary rynku, m.in. użyteczności publicznej. Dobrym tego przykładem jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, które tyska spółka wyposażyła w specjalistyczne instalacje elektryczne.
- Wykonaliśmy bardzo precyzyjne prace elektroinstalacyjne w zakresie zasilania budynku w energię elektryczną, dystrybucji i rozdziału energii, dostawy i montażu rozdzielnic obiektowych, instalację oświetlenia podstawowego i awaryjnego, a także stację transformatorową, składającą się m.in. z rozdzielnicy zasilania gwarantowanego dla urządzeń zwalczania pożaru - wylicza Marek Wyżykowski, dyrektor Zakładu Realizacji Inwestycji Przemysłowych w Carboautomatyce.
Warto wiedzieć, że w pomieszczeniach technicznych budynku zainstalowanych jest 46 rozdzielnic obiektowych, zasilających urządzenia służące do prawidłowego funkcjonowania całego obiektu. Są to: windy, kurtyny powietrzne, schody ruchome, centrale wentylacyjne, klimatyzatory lokalne w wydzielonych pomieszczeniach, ogrzewanie wpustów dachowych, suszarki do rąk w łazienkach, hydrofory, ogrzewanie zjazdu do piwnic budynku, instalacje gniazd sal konferencyjnych oraz biur, urządzenia technologiczne kuchni i restauracji, instalacje oświetleniowe wewnętrzne oraz zewnętrzne, a także system oświetlenia awaryjnego i kierunkowego. Prace elektroinstalacyjne prowadzone były od września 2013 r. do lutego br.
Międzynarodowe Centrum Kongresowe to budynek wielofunkcyjny, nadający się w zasadzie na zorganizowanie każdej imprezy od konferencji po koncert muzyczny. Budynek liczy 35 tys. m kw. powierzchni użytkowej, ma dwa foyer dolne i górne, salę bankietową na 800 miejsc oraz audytoryjną mogącą pomieścić 600 słuchaczy. Zespół 18 sal konferencyjnych z możliwością podziału na mniejsze posiada powiązanie komunikacyjne z restauracją oraz wyjściem na tzw. zielony dach. Sale konferencyjne mają w sumie 1750 m kw. powierzchni. Jest też sala bankietowa, audytorium, restauracje, pressroom, strefa dla gości specjalnych i biura dla wystawców. MCK jest połączone przejściem podziemnym z sąsiadującym Spodkiem, dzięki czemu kompleks stał się jedynym w Polsce obiektem kongresowo-konferencyjnym, będącym w stanie pomieścić w jednym miejscu i czasie prawie 15 tys. osób.
- Dla zobrazowania skali działań, które wykonała Carboautomatyka, powiem, że nasi specjaliści zainstalowali trasy kablowe o łącznej długości ponad 31 km, ułożyli ponad 370 km kabli i przewodów zasilających oraz zamontowali 9615 opraw oświetleniowych - dodaje Wyżykowski.
To nie pierwsze tak ogromne przedsięwzięcie Carboautomatyki w samym sercu stolicy Śląska. Przed kilkoma laty firma naszpikowała sprzętem elektronicznym tunel pod Rondem. Warunkiem oddania go do eksploatacji było wyposażenie podziemia w odpowiednie systemy oświetleniowe, wentylacyjne i alarmowe. Wiele zastosowanych rozwiązań wykorzystywanych jest również w górnictwie. Dla przykładu odpowiednie przewietrzanie zapewnia 28 półtonowych wentylatorów strumieniowych. Zastosowano je jako wspomaganie naturalnego doprowadzania i odprowadzania powietrza w tunelu.
- Wiedza naszych inżynierów owocuje zatem nie tylko w kopalniach, ale też w obszarze użyteczności publicznej. Sądzę, że przy realizowaniu takich właśnie projektów powinno znaleźć się miejsce dla firm działających w regionie. My takie możliwości wykorzystujemy i nadal będziemy wykorzystywać - podsumowuje Wyżykowski.
Przedsiębiorstwo Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki Carboautomatyka jest firmą o blisko 40-letniej tradycji. Zakres jego działalności obejmuje: systemy rozdziału energii zasilania urządzeń, systemy sterowania, automatyki i monitoringu, systemy bezpieczeństwa, centrale dyspozytorskie oraz wykonawstwo kompleksowe w zakresie zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Oferta firmy skierowana jest obecnie prócz górnictwa także do: koksownictwa, energetyki, budownictwa użyteczności publicznej, ciepłownictwa, hutnictwa, gospodarki wodno-ściekowej oraz tuneli komunikacyjnych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.