Poniedziałek (4 maja) na Wall Street przyniósł wzrosty głównych indeksów. Rynek poznał kilka lepszych od oczekiwań raportów kwartalnych amerykańskich korporacji. Lepsze od prognoz ekonomistów były również dane na temat zamówień w przemyśle amerykańskim.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,26 proc., do 18.070,40 pkt.
S&P 500 zyskał 0,29 proc. i wyniósł 2.114,48 pkt.
Nasdaq Comp. wzrósł o 0,23 proc. i wyniósł 5.016,93 pkt.
W trakcie poniedziałkowej sesji rósł kurs spółki medialnej Comcast Corp., która podała lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Lepszy od prognoz był również raport kwartalny spółki konsultingowej Cognizant Technology Solution, która dodatkowo podniosła prognozę zysków na ten rok. Kurs Cognizant Technology Solution rósł w trakcie sesji nawet 10 proc.
Zyskiwały akcje Berkshire Hathway, który również pozytywnie zaskoczył raportem kwartalnym. Firma Warrena Buffetta zanotowała wzrost zysków w pierwszym kwartale o 20 proc. rdr.
Z danych Bloomberga wynika, że ze spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500, które już zaprezentowały wyniki za pierwszy kwartał, 73 proc. pokazało rezultaty lepsze od oczekiwań na poziomie zysku netto, tylko około 49 proc. zanotowało jednak lepsze od konsensusów przychody.
Lepsze od oczekiwań wyniki na poziomie zysku sprawiają, że analitycy podnoszą oczekiwania co do ostatecznych rezultatów spółek w pierwszym kwartale. Z ankiet Bloomberga wynika, że obecnie rynek szacuje, iż w pierwszych trzech miesiącach tego roku zyski największych spółek w USA spadły 0,4 proc. rdr., poprzednie badanie agencji z 17 kwietnia wskazało na oczekiwania spadku o 4,3 proc.
Rynek poznał w poniedziałek odczyt wskaźnika zamówień w przemyśle amerykańskim za marzec. Wzrósł on mdm o 2,1 proc. i jest to najlepszy wynik tego wskaźnika od ośmiu miesięcy. Analitycy oczekiwali, że zamówienia w marcu wzrosną o 2,0 proc. mdm.
Indeks S&P 500 zakończył ubiegły tydzień spadkiem o 0,4 proc., a inwestorzy sprzedawali akcje po tym, jak na rynek napłynęły między innymi dużo słabsze od oczekiwań dane na temat amerykańskiego PKB w pierwszym kwartale, które wskazały na wzrost gospodarki USA w pierwszych trzech miesiącach tego roku o zaledwie 0,2 proc. po wzroście w IV kw. 2014 o 2,2 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.