Naniesienie wszystkich sieci ciepłowniczych do systemu elektronicznych map, ustalenie prawa własności oraz uregulowanie służebności gruntów, przez które te sieci przebiegają, to główne cele, które wyznaczono podczas środowego (15 kwietnia) spotkania zarządów firm należących do Grupy Spółki Energetycznej Jastrzębie z przedstawicielami samorządów okręgu rybnickiego.
W siedzibie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Jastrzębie powołano do życia specjalny zespół projektowy składający się z reprezentantów Grupy SEJ i samorządów miast: Jastrzębia-Zdroju, Knurowa, Raciborza, Rybnika, Wodzisławia, Żor oraz gmin: Czerwionka-Leszczyny i Pawłowice. Zespół poprowadzi pracę nad rozwiązaniami administracyjno-prawnymi, które usprawnią inwentaryzację sieci i pozwolą na ostateczne uregulowanie kwestii własności i służebności gruntów.
- Sprawne przeprowadzenie tego procesu leży zarówno w interesie Grupy SEJ jak i samorządów, które w swoich obowiązkach mają zapewnienie ogrzewania dla mieszkańców oraz redukcję poziomu "niskiej emisji". Ma także bezpośredni wpływ na planowanie projektów rozwojowych i inwestycyjnych grupy SEJ i samorządów - podkreślił Tomasz Gawlik prezes Spółki.
Obecny na spotkaniu Janusz Koper, wiceprezydent Rybnika, stwierdził natomiast, że uregulowanie tych kwestii nie zależy od dobrej woli przedstawicieli władz samorządowych, które dla rozwiązania istniejącego problemu przekazałyby służebności nieodpłatnie lub za symboliczną opłatą. Ograniczenia wynikają, bowiem z przepisów ustaw o finansach publicznych i o drogach publicznych, które nakładają na gminy obowiązek dochodzenia dla gmin należności finansowych
SEJ i jastrzębski PEC kończą właśnie proces integracji. Na skutek połączenia utworzą one jedno przedsiębiorstwo o zasięgu regionalnym. W rezultacie 70 proc. przesyłanego ciepła będzie wytwarzane na miejscu, a 30 proc. pozyskiwane na rynku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.