W Polsce nie wykorzystujemy potencjału kogeneracji, czyli jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii - oceniają przedstawiciele branży podczas czwartkowej (16 kwietnia) debaty w PAP nt. społecznego wymiaru kogeneracji.
Wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Bogusław Regulski podkreślił, że z ciepłownictwa systemowego w Polsce korzysta ok.40 proc. gospodarstw domowych.
- Jest to bardzo istotna pozycja.
Wyjaśnił, że statystycznie, ponad 55 proc. produkowanego ciepła pochodzi właśnie ze źródeł kogeneracyjnych.
- Problemem jest to, że źródeł tych jest mało, bo domeną produkcji ciepła w kogeneracji są duże miasta. Statystycznie jest ok. 15 proc. ośrodków, w których jest kogeneracja. Z jednej strony jest to pozytywne, ale z punktu widzenia niewykorzystanego potencjału, tak dobrze już nie jest.
Zdaniem Regulskiego, brak silnego impulsu dla produkcji ze źródeł kogeneracyjnych jest niepokojące gdyż "powoli zagraża to bezpieczeństwu dostarczania ciepła do 40 proc. obywateli".
Prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych Marian Babiuch zwrócił zaś uwagę, że technologia kogeneracyjna jest niskoemisyjna i bardzo efektywna.
- Wpływa to na bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej - zaznaczył.
Dodał, że aby kogeneracja w Polsce mogła się rozwijać potrzebne jest odpowiednie wsparcie. Jego zdaniem, takie wsparcie powinno trwać ok. 15 lat.
Podczas debaty pt. "Społeczny wymiar rozwoju kogeneracji w Polsce" jej uczestnicy omawiają plany i możliwości inwestycyjne w tym podsektorze wytwarzania.
Unijna dyrektywa o efektywności energetycznej zobowiązuje kraje członkowskie do opracowania analiz rozwoju źródeł produkujących energię i ciepło w skojarzeniu - tzw. mapy ciepła; Ministerstwo Gospodarki kończy pracę nad tym dokumentem.
Kogeneracja (także skojarzona gospodarka energetyczna lub CHP - Combined Heat and Power) to proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni. Ze względu na mniejsze zużycie paliwa, zastosowanie kogeneracji daje duże oszczędności ekonomiczne i jest korzystne pod względem ekologicznym - w porównaniu z odrębnym wytwarzaniem ciepła w klasycznej ciepłowni i energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.