20 marca w chorzowskim oddziale ZUS odbyły się konsultacje telefoniczne w sprawie emerytur górniczych, pomostowych i wcześniejszych. Górnicy pytali, ekspert ZUS odpowiadała. Przedstawiamy rezultat tych rozmów. Oto poradnik Trybuny Górniczej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
W styczniu br. ukończyłem 44 lata. Pracuję od lipca 1992 r. na dole w kopalni w dozorze ruchu, dodatkowo od maja 1996 r. jestem czynnym ratownikiem w kopalnianej drużynie ratowniczej, wykonuję więcej niż połowę zjazdów w miesiącu. Kiedy będę mógł przejść na emeryturę górniczą? Jakie przeliczniki zostaną zastosowane? Czy wysokość emerytury będzie naliczana wg starych czy nowych zasad?
Okresy pracy w dozorze i kierownictwie ruchu kopalń jako kwalifikowane do pracy górniczej uprawniają do emerytury górniczej ze względu na wiek. Przykładowo: jeżeli pracownik zatrudniony na stanowiskach dozoru ruchu, wykonujący obowiązkową wyznaczoną dla tego stanowiska liczbę zjazdów pod ziemię, ma ukończone co najmniej 50 lat życia i przepracowane 25 lat, nabywa prawo do emerytury.
Pracownicy dozoru ruchu, będący członkami drużyny ratowniczej, mogą skorzystać z możliwości zaliczenia do wymaganego stażu okresów pracy w drużynie ratowniczej w wymiarze półtorakrotnym (czyli jeden rok takiej pracy zaliczony jako 1,5 roku z tym że muszą spełniać jednocześnie dodatkowy warunek, tj. pracować co najmniej połowę dniówek roboczych w miesiącu pod ziemią. Zatem jeśli z chwilą ukończenia 50 lat udowodni Pan, że posiada wymagane 25 lat pracy górniczej, to nabędzie Pan uprawnienia emerytalne.
Wszystkie emerytury górnicze wyliczane są wg starych zasad (podstawa wymiaru z przedłożonego wykazu zarobków i lata pracy), zgodnie z aktualnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Przy obliczaniu wysokości emerytury górniczej stosowane są przeliczniki w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Przykładowo do każdego roku pracy górniczej, wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, stosuje się przelicznik 1,5, a dla pracy w przodku - 1,8. Szczegółowe zastosowanie konkretnych przeliczników (od 1,2 do 1,8) uzależnione jest od analizy przedłożonej dokumentacji.
Jestem pracownikiem dołowym kopalni. Jednak na weekendy i święta jestem oficjalnie zatrudniony w spółdzielni górniczej. Mam pytanie: czy dni przepracowane w tej spółdzielni pozwolą na pokrycie dni L-4 tak aby nie było potrzeby ich odrabiania?
Okres wykonywania pracy w firmie zewnętrznej może być zaliczany do pracy górniczej wyłącznie pod następującymi warunkami: firma wykonuje roboty górnicze pod ziemią oraz przy głębieniu i budowie szybów, roboty wykonywane są na rzecz konkretnych kopalń, pracownicy muszą być zatrudnieni przy robotach górniczych wykonywanych w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią, czyli umowa o pracę na pełny etat. Pan jest zatrudniony w kopalni na umowę o pracę na pełny etat i dodatkowo w weekendy pracuje pan na rzecz spółdzielni górniczej na cząstkę etatu.
Ta dodatkowa praca w firmie zewnętrznej nie ma zatem wpływu na uprawnienia do emerytury górniczej, nie można jej zaliczyć do wymaganego okresu pracy górniczej. Prawo do emerytury będzie ustalone na podstawie pana podstawowego zatrudnienia w kopalni. Zatem dni przepracowane przez pana w ramach spółdzielni nie mogą pokryć zwolnień lekarskich, niezaliczonych do pracy górniczej.
Wykonuję pracę w szczególnych warunkach w spółce pracowniczej na kopalni, ale na pół etatu. Czy mój pracodawca ma obowiązek opłacania za mnie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych?
Obowiązek opłacania składek na FEP nie jest uzależniony od wymiaru zatrudnienia pracownika, wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Składki te należy opłacać zarówno za pracowników zatrudnionych w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy. Jednak wymiar czasu zatrudnienia ma wpływ na prawo do emerytury pomostowej, które przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ja ,,,, odp. Jeżeli jesteś pracownikiem fizycznym to nie ma znaczenia ile dniówek przerobisz w miesiącu ,możesz mieć nawet 4 lub 5 ,,S' lub zetki zależy jak to się nazywa na danej kopalni ,z dozorem to jest inaczej ale oni tak biorą eski aby odbyło się w danym miesiącu.
mam46 lat pracuje na dole kopalni od 09sierpnia1993 r. w 2018 w sierpniu bede mial 25lat ,doliczono mi 11 miesiecy chorobowego do odrubki. w 2019r.w lipcu bede mial 50 lat ,czy w tym cZasie majac 50 lat przejde na emeryture gurnicza-bez wzgledu na ilosc chorobowego czy poprostu musze pracowac az odrobie cale chorobowe
Witam,a czy moze mi ktos powiedziec jak wyglada sytuacja,a mianowicie,przerobilem 19dni zjazdowych,miesiac mial 20 dni,wybralem za poprzedni miesiac jedna zetke w tym miesiacu i dlatego 19 a nie 20dni,moje pytanie czy ten miesiac bedzie liczyl sie do emerytury skoro mialem jeden dzien mniej niz powinienem miec.....z gory dziekuje.