Wtorkowa (10 marca) sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem wyraźnych spadków głównych indeksów. Rynkom akcji szkodzą spekulacje na temat zbliżającej się podwyżki stóp procentowych w USA oraz umacniający się dolar.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial stracił 332,78 pkt. (1,85 proc.) i zakończył dzień na poziomie 17,662,94 pkt.
S&P 500 osłabił się o 35,27 pkt. (1,70 proc.) i wyniósł 2.044,16 pkt. Tym samym indeks spadł poniżej ważnego z psychologicznego punktu widzenia poziomu 2.050 pkt. Wcześniej w ciągu dnia Peter Cardillo, główny ekonomista rynkowy Rockwell Global Capital wskazywał, że jeśli S&P zakończy sesję poniżej tego poziomu, rynek z całą mocą wejdzie w fazę technicznej korekty. Był to największy dzienny spadek tego indeksu od 5 stycznia br.
Nasdaq Composite spadł 82,64 pkt. (1,67 proc.) i wyniósł 4.859,80 pkt.
Rezerwa Federalna powinna niezwłocznie zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych - ocenił przewodniczący oddziału Fed z Dallas Richard Fisher.
Żegnający się ze swoją funkcją po dziesięciu latach jej sprawowania Fisher dodał, że jego zdaniem powolny wzrost wynagrodzeń w USA oraz niska inflacja nie powinny powstrzymać Fed od podwyżek, ponieważ te wskaźniki przyspieszą.
Po komentarzach Fishera umocnił się dolar. Kurs EUR/USD znalazł się we wtorek poniżej poziomu 1,074, USD jest tym samym najsłabsze wobec amerykańskiej waluty od prawie dwunastu lat.
Spekulacje, że Fed może już w czerwcu podnieść stopy procentowe podsycił w piątek wyraźnie lepszy od oczekiwań raport z amerykańskiego rynku pracy za luty. Wskazał on miedzy innymi na spadek bezrobocia w USA do 5,5 proc., co jest najniższym wskazaniem od prawie siedmiu lat.
Przed raportem rynek raczej większe prawdopodobieństwo przypisywał późniejszemu niż czerwiec terminowi pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA.
- Dobre dane mogą sprawić, że rynek zacznie oczekiwać wcześniejszej podwyżki stóp procentowych () Istnieje spory potencjał na dalsze umocnienie się dolara - ocenił Todd Elmer, analityk Citigroup.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.