W Rydułtowach, w kopalni Rydułtowy-Anna trwają odbiory techniczne nowej stacji odmetanowania. Inwestycję oddała pod klucz tyska Carboautomatyka. Eksperci przewidują, że ujęcie mieszaniny powietrza i metanu będzie oscylować w granicach do 80 m sześc. na minutę.
- To ma olbrzymie znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa pracy w kopalni. Ujmowanie metanu z wyrobisk zmniejsza bowiem zagrożenie jego wybuchem. Gaz wydzielający się na etapie prowadzenia rozcinki, w procesie urabiania złoża, jak również przez otamowanie starych zrobów, jest rozrzedzany powietrzem wentylacyjnym a następnie przez szyby wydechowe odprowadzany do środowiska - wyjaśnia Marek Wyrzykowski, dyrektor Zakładu Realizacji Inwestycji w Carboautomatyce.
Przy prawidłowym zaprojektowaniu i wykonaniu systemu odmetanowania kopalni można tym sposobem ująć do 50 proc. metanu wydzielającego się z górotworu podczas jego eksploatacji.
Obecnie znane są i stosowane w górnictwie sposoby wykorzystania metanu do opalania kotłów energetycznych o sprawności 90 proc., opalania suszarń w zakładach przeróbczych, gdzie sprawność wynosi ok.93 proc., a także do produkcji energii elektrycznej o sprawności ok. 40 proc. w przypadku samej produkcji energii elektrycznej oraz 70 proc. w przypadku skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła.
Metan, który ujmowany będzie z wyrobisk kopalni Rydułtowy-Anna trafiać będzie na razie do atmosfery. Kopalnia przymierza się do kolejnych inwestycji, które umożliwią jego wykorzystanie gospodarcze, m.in. do produkcji ciepła i energii elektrycznej w wysokowydajnych układach kogeneracyjnych.
Warto wiedzieć, że efektem ujęcia i gospodarczego wykorzystania metanu są: zmniejszenie emisji metanu do środowiska wraz z powietrzem wentylacyjnym z kopalni, zaoszczędzenie węgla do produkcji ciepła i energii elektrycznej, zmniejszenie emisji dwutlenku siarki oraz innych produktów spalania powstających przy spalaniu węgla kamiennego.
W galerii: Rydułtowy, stacja odmetanowania w kopalni Rydułtowy-Anna niebawem ruszy pełną parą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I napewno na Rydach nie bydziecie mieli 80m3/min mieszanki bo z tego co wiem to pewno firma ktoro bydzie to obslugiwac juz godo ze tela nie bydzie... Ale pozdrawiom i zycza powodzenio z Marcela, my juz jadymy od dwoch lot na agregat i kotly gazowe i jest to napewno bardzo wielki zaorbek dla kopaln...
Tak pozyskany gaz trzeba jeszcze w całości wykorzystać a nie jak na innej znanej mi kopalni w połowie wypuszczać w powietrze.
Witam, stacja jest w Rydułtowach. Poprawcie to bo pododujecie niepotrzebne animoje lokalne. Jak można być tak niekompetentnym....
odmetanujcie sobie mÓzgi.
w Brzeszczach też powstała niedawno taka stacja i co? Sprzedają gaz za psie pieniądze do zakładów chemicznych Oświęcim a silników gazowych jak nie ma tak nie ma. A silniki gazowe zwracają się po ok. 1,5 roku. Ale temat silników gazowych w Brzeszczach to był temat tabu!!!
Szanowna redakcjo. tak dla ścisłości stacja ta powstała w Rydułtowach. Choć faktycznie na kopalni "Rydułtowy-Anna", sugeruję poprawić tę niezręczną pomyłkę. Szczęść Boże