Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opatentowali oryginalną technologię wytwarzania grafenu o dużej powierzchni i wyższej wytrzymałości. W przyszłości ich materiał może mieć zastosowanie m.in. w motoryzacji, lotnictwie, elektronice, filtrach wody czy w tworzeniu tzw. inteligentnej odzieży.
Łódzcy naukowcy opracowali technologię wytwarzania grafenu przy użyciu ciekłej matrycy metalicznej i mieszaniny gazów nawęglających według oryginalnej, opatentowanej już na świecie metody. Zaprojektowali i uruchomili piec do wytwarzania grafenu w skali przemysłowej, a swój produkt nazwali HSMG - Grafen Metalurgiczny o Wysokiej Wytrzymałości.
Jak przyznaje szef zespołu naukowców z Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ prof. Piotr Kula, to niespotykany dotąd produkt o dużej powierzchni. Docelowo mają być produkowane płaty grafenu o wymiarach mierzonych w metrach kwadratowych i nawijane w piecu niczym bele tkanin. Na razie największe próbki tak wytworzonego grafenu mają powierzchnię cegły, a cena 1 cm kw. tego materiału wynosi 400 zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
i to jest dobra wiadomość, 3mam kciuki za powodzenie