Jaki układ instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii sprawdza się najbardziej w konkretnych warunkach zbada m.in Politechnika Białostocka. W piątek (30 stycznia) otwarto tam specjalistyczne laboratoria.
Otwarcie Centrum Badawczo-Dydaktycznego wydziału elektrycznego było elementem obchodów 65-lecia tego wydziału na Politechnice Białostockiej (PB). Powstało ono dzięki 7 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 w ramach dwóch projektów. Dotyczą one poprawy infrastruktury politechniki z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz zbadania jak skuteczne są różne metody poprawy efektywności energetycznej z zastosowaniem OZE.
"Część obiektu przebudowano, m.in. nieużytkowaną już stołówkę studencką, część wybudowano od nowa - powstała obszerna hala laboratoryjna i wieża do wyciągania światłowodów. Budynek został wyposażony w odnawialne źródła energii elektrycznej w postaci hybrydowego systemu małej energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej" - poinformowała uczelnia. Powstały m.in. laboratoria: technologii światłowodów, oraz techniki wysokich napięć.
Dziekan wydziału elektrycznego uczelni dr. hab. Marian Dubowski powiedział PAP, że główny cel badań to określenie jaki rodzaj instalacji z OZE sprawdza się najbardziej i jest najbardziej opłacalny, jakie rozwiązania przynoszą największe oszczędności, co jest w podlaskich warunkach klimatycznych najbardziej energooszczędne. Z efektów oceny działających instalacji będą mogli już za rok korzystać głównie przedsiębiorcy (przede wszystkim, tzw. średnie firmy), ale też samorządy lokalne, które chciałby instalacje wykorzystujące prąd z wiatru czy słońca instalować na różnych obiektach użyteczności publicznej.
Z badań powstanie specjalny raport z dłuższego czasu, minimum roku.
- Oddziaływanie warunków atmosferycznych takich jak słońce i wiatr jest różne na przestrzeni roku, więc gdyby robić to wyrywkowo, mogłyby to być dane nie do końca wiarygodne - wyjaśnił Dubowski.
Wydział elektryczny był jednym z pierwszych wydziałów PB. Obecnie kształci blisko 1,2 tys. studentów, głównie na kierunkach: elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja. Nowe laboratoria będą też wykorzystywane w kształceniu studentów na najnowszym kierunku - ekoenergetyce.
Politechnika Białostocka jest największą publiczną uczelnią techniczną w Podlaskiem. Kształci ok. 12 tys. studentów na siedmiu wydziałach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.