Nie należy wyciągać daleko idących wniosków z dużych wahań kursu franka wobec złotego i innych walut - to przejaw dostosowywania się rynku do sytuacji po uwolnieniu kursu franka i decyzji Europejskiego Banku Centralnego - mówią PAP analitycy.
Niektórzy z nich dopuszczają, że frank może nawet zejść poniżej 4 złotych, by za chwilę osiągnąć poziom 4,50.
We wtorek (27 stycznia) można było zaobserwować daleko idące wahania kursu franka. Około godziny 9 kosztował on 4,06 zł, by niedługo później sięgnąć poziomu 4,18 zł.
Jednak zdaniem analityków, z którymi rozmawiała PAP, tak duże wahania franka mogą być w najbliższym czasie tendencją trwałą.
Marcin Kiepas z Admiral Marketrs tłumaczy, że po 15 stycznia, gdy doszło do uwolnienia przez SNB sztywnego kursu franka wobec euro, a także po 22 stycznia, gdy zaczęły obowiązywać nowe ujemne stopy procentowe franka, a EBC podjął decyzje o wykupie rządowych obligacji krajów UE, rynek franka jest bardzo niestabilny i "każda informacja może wywołać ruch w jedną lub w drugą stronę". Analityk zwraca uwagę, że dotyczy to wszystkich par walutowych franka.
- Ten rynek cały czas poszukuje nowego poziomu równowagi, stąd tak duże wahania. Będziemy je obserwować jeszcze przez jakiś czas. Nie zdziwiłbym się, gdyby na chwilę frank zszedł poniżej 4 złotych, by za chwilę osiągnąć poziom 4,50.
Jego zdaniem taka niestabilna sytuacja może potrwać jeszcze kilka tygodni, choć z upływem czasu będzie się stabilizować.
- Para euro/frank (EUR/CHF) ustabilizuje się nieco powyżej parytetu, natomiast para frank/złoty (CHF/PLN) w pierwszej połowie tego roku osiągnie na trwale poziom powyżej 4 złotych - zaznacza Kiepas.
Jego zdaniem jednak dopiero w połowie lutego będzie można powiedzieć, jak dalej będzie się kształtowała sytuacja franka. Dziś "wyciąganie wniosków z tych wahań byłoby bezzasadne".
Podobny pogląd wyraża Szymon Zajkowski, analityk z Domu Maklerskiego mBanku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.