- Przede wszystkim należy wrócić do rozmów i przedstawić alternatywne rozwiązania, bo na razie mówi się tylko o likwidacji kopalń - uważa Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, który w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl komentuje negocjacje rządu i górniczych związków zawodowych.
B. wiceminister odnosi się także do tego, co każda ze stron mogłaby zaoferować w czasie dalszych negocjacji.
- Strona społeczna może zaproponować, że na jakiś czas załogi zrezygnują z pewnych świadczeń. Związkowcy w zasadzie nic więcej nie mają do zaoferowania. Rząd natomiast mógłby zaproponować obniżenie podatków dla branży.
Jerzy Markowski odniósł się także do słów premier Kopacz, która po negocjacjach powiedziała, że rząd nie chcę dosypywać pieniędzy do nierentownych kopalń, ale chcę je zrestrukturyzować przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, która w opinii szefowej rządu miałaby być "główną siłą w restrukturyzacji".
- W tej sytuacji należałoby zacząć od zmiany ustawy, by SRK mogło podejmować takie działania. Należy jednak zadać pytanie: co takiego będzie mogło zrobić dla tych kopalń SRK, by je wyprowadzić na prostą? - mówi Markowski i podkreśla, że problemem rodzimego górnictwa jest Unia Europejska, która zabrania udzielania pomocy publicznej zakładom górniczym. Środki mogą być bowiem jedynie przeznaczane na likwidację.
- Wydaje mi się, że nasi przedstawiciele w Unii powinni podjąć działania na rzecz górnictwa. W końcu powinni zabrać głos w sprawie i próbować coś robić, aby zmienić przepisy godzące w branżę wydobywczą - uważa Markowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pytanie - co zrobiła Merkel dla własnego przemysłu samochodowego gdy nastały dla niego ciężkie czasy ? Nie można było go dotować to...stworzyła program pro-ekologicznych dopłat do zakupu nowych samochodów. Skoro nie można dofinansowywać górnictwa to niech rząd stworzy system dopłat do zakupu POLSKIEGO węgla przez odbiorców indywidualnych.
I chyba o to chodzilo , aby nam zabrac te nasze przywileje. Mam nadzieje ze nikt nie uwierzy w to ze kopalnie beda wtedy dochodowe.
Panie Markowski, dlaczego nikt ze Stron w tym konflikcie nie zapyta tych, którzy wiedzą jak się to robi i mają stosowne kontakty i doświadczenie również w EU? Czas ucieka...zwracam uwagę, że wszystkie programy zmian w GWK w RFN w tym z roku 2007, w którego następstwie zostanie zlikwidowane subwencjonowane GWK wyszły spod pióra ZZ IGBCE, jedynego ZZ w GWK RF Niemiec - czy Taki alternatywny do Planu Pana Kowalczyka Plan przedłożył działające w polskim GWK ZZ?! NIE i demonstracje to za mało...
@hanys czyli m in w Twojej ... zamilcz lepiej jak nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia.
Chyba w obronie nierobów nadsztygarów , sztygarów , związkowców !!!