Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości chce wspierać z pieniędzy unijnych na lata 2014-2020 m.in. małe i średnie firmy, które będą zainteresowane wejściem na Giełdę Papierów Wartościowych, a także osoby młode, które planują założyć własny, innowacyjny biznes.
Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Teresa Kubas-Hul, która uczestniczyła we wtorek w konferencji Związku Banków Polskich, podkreśliła, że PARP będzie obsługiwała trzy krajowe programy operacyjne dotyczące wydawania funduszy UE na lata 2014-2020. Są to: "Inteligentny Rozwój", "Polska Wschodnia" oraz "Wiedza Edukacja Rozwój".
Agencja - jak podkreśliła - chce wspierać mikro-, małe- i średnie przedsiębiorstwa w debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Kubas-Hul zauważyła, że takie firmy w sposób niewystarczający korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania swoich inwestycji poprzez rynki kapitałowe.
- Chcemy pomóc przedsiębiorstwom sfinansować koszty związane z przygotowaniem dokumentacji (do debiutu giełdowego - red.), a także przekonywać ich do tego, że (warszawski parkiet - red.) to jedno z dobrych źródeł finansowania inwestycji, które w tych przedsiębiorstwach są realizowane - zaznaczyła wiceprezes PARP.\
Kubas-Hul pytana, czy Agencja prowadzi rozmowy z GPW w tej sprawie, odparła:
- Cały czas je prowadzimy. Współpracujemy z Giełdą Papierów Wartościowych w tym zakresie. To jest nasz wspólny pomysł.
Wyraziła nadzieję, że wiele firm będzie zainteresowanych takim wsparciem. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z programu "Inteligentny Rozwój". Wiceprezes PARP oceniła, że na razie jest za wcześnie mówić o konkretnych kwotach, bo jeszcze trwają negocjacje z Komisją Europejską m.in. w sprawie tego programu.
Agencja chce wspierać także tzw. start-upy.
- Chodzi o tworzenie nowych podmiotów gospodarczych w oparciu o bardzo innowacyjne, nowoczesne rozwiązania technologiczne - podkreśliła wiceprezes.
Jak mówiła, Agencja będzie pomagała młodym osobom, które chcą prowadzić własny biznes w oparciu o pozyskane rozwiązanie technologiczne czy na przykład kupiony patent.
- Taka osoba zostanie otoczona opieką doświadczonych przedsiębiorców, którzy ocenią czy biznes jest racjonalny, czy jest na niego zapotrzebowanie, czy usługi proponowane przez firmę znajdą swoich klientów na rynku - tłumaczyła.
PARP planuje zaprosić do takich projektów m.in. środowiska naukowe.
- W drodze konkursu będziemy wybierać operatorów, czyli ośrodki innowacji, które zarządzają parkami naukowo-technologicznymi, centrami technologicznymi i mają doświadczenie we współpracy z nowo powstającymi firmami. Następnie operatorzy będą wybierać pomysły na biznes - zaznaczyła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.