PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
13 listopada 2014 12:30 Portal gospodarka i ludzie : : autor: AZ 6,389 odsłon

Górnictwo: związkowcy domagają się interwencji premiera

Zarząd stwierdził, że jedynym sposobem ratowania Kompanii jest likwidacja kilku kopalń i zwolnienie załóg tych zakładów
fot: Andrzej Bęben/ARC

Po informacji o tym, że w Kompanii Węglowej może nie być grudniowych wypłat, związkowcy zażądali interwencji premiera. W czwartek (13 listopada) we wszystkich kopalniach Kompanii ruszyły przygotowania do protestu.

Zarząd Kompanii Węglowej oficjalnie poinformował w czwartek (13 listopada) przedstawicieli związków zawodowych, że brakuje środków na grudniowe wynagrodzenia dla pracowników KW. Oświadczył też, że nie udało mu się pozyskać źródeł finansowania kluczowych elementów programu naprawczego spółki.

W czwartek zarząd spółki zaprezentował przedstawicielom załogi Kompanii plan naprawczy, zaakceptowany półtora tygodnia temu przez właściciela.

- Okazało się, że nie ma o czym rozmawiać, bo nie dość, że ten dokument zawiera szereg zapisów, o których już wcześniej mówiliśmy, że są nie do przyjęcia przez stronę społeczną, to w dodatku okazało się, że zarządowi nie udało się pozyskać środków z euroobligacji na finansowanie kluczowych elementów programu naprawczego. W tej sytuacji dyskusja nie ma sensu, bo ten program po prostu stał się nieaktualny - powiedział Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności. - Jednocześnie zarząd potwierdził informacje, którym jeszcze dzień wcześniej zaprzeczał, że zagrożone są wypłaty wynagrodzeń w grudniu. Usłyszeliśmy, że o ile są jeszcze pewne szanse na pozyskanie pieniędzy na zasadnicze wynagrodzenia, to o barbórce górnicy powinni zapomnieć - dodał przewodniczący.

Zdaniem związkowców zarząd stwierdził, że jedynym sposobem ratowania Kompanii jest likwidacja kilku kopalń i zwolnienie załóg tych zakładów. Po tych informacjach zarządu spotkanie zostało przerwane.

- Prezes oświadczył, że musi jechać do Warszawy. My oświadczyliśmy, że żądamy, aby do siedziby Kompanii przyjechał przedstawiciel rządu, bo w tej sytuacji konieczna jest natychmiastowa interwencja właściciela, czyli rządu i Ministerstwa Gospodarki. Czekamy w gmachu zarządu KW i jednocześnie sztab protestacyjno-strajkowy przygotowuje plan dalszych działań - poinformował przewodniczący Grzesik.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (19) pokaż wszystkie
 • Adam 13 listopada 2014 16:32:22
  Profile Avatar

  Qwert69 Popatrz szerzej. Powiedzmy, że KW upadnie, wejdzie syndyk, na bazie majątku powstanie nowa spółka. Wszyscy pracownicy znajdą w niej zatrudnienie, ale już bez związków, bedzie trzeba je założyć, bez pakietu socjalnego, praca w systemie ciągłym, bez barbórki 14 i czego tam jeszcze. Kapitalizm to gra i ja lubię w nią grać. Obym był złym prorokiem, bo w takim wariancie górnicy stracą wszystko. Nie chodzi mi o to aby je zaorać, ale coś mi mówi, że zrestrukturyzują Was od kuchni.

 • Adam 13 listopada 2014 16:23:08
  Profile Avatar

  cd. Restrukturyzacja zawsze bolała, czasami odnoszę wrażenie, że to my, reszta społeczeństwa ma za to zapłacić, a cenę za restrukturyzację powinni ponieść akcjonariusze i pracownicy. To będzie bolało. A jak czytam związkowców to mam wrażenie, ze oni chcą aby było tak jak jest. Bo im jest dobrze. Przepraszam, nie ma we mnie zrozumienia dla związkowych idei.

 • Adam 13 listopada 2014 16:20:42
  Profile Avatar

  Do: qwert69. Pierwszy rozsądny komentarz. Zgadzam się z Toba, że górnictwo w Polsce należy utrzymać. I zgadzam się, że trzeba za tę pracę uczciwie płacić. Krew chce mnie zalać, jak siedzę ze szwagrami przy stole i słyszę argumenty, nie bo nie, albo bo nam się należy. Dotować należy rozsądnie. Prawdą jest że nie widzę mercedesów na parkingach pracowniczych, że zwykły górnik o poborach takich jak piszą media może marzyć. Ale prawda jest taka, że tylko Wy możecie uratować tę branżę.

 • Edek 13 listopada 2014 15:44:35
  Profile Avatar

  A Leonidas ma rację, bo kopalnia to nie tylko górnicy, ale wszyscy Ci, którzy pracują w firmach produkujących maszyny do górnictwa, odzież itp. Nawet pani w sklepie ABC po zamknięciu kopalni może również ustawić sie do kolejki w PUPie, bo nie będzie miał kto u niej kupować. Szacowano, że jakby kopalnie padły, to ok 500 tyś osób straci pracę, więc ile to jest rodzin gdzie sam ojciec utrzymuję swoja rodzinę.

 • Edek 13 listopada 2014 15:39:23
  Profile Avatar

  Kuki, teraz śląsk jest niedobry, bo trzeba pomóc, a w czasach gdy górnictwo dobrze prosperowało, gdzie przyjmowano do śląskich kopalń ludzi z CAŁEJ POLSKI, to było ok i klepanie po plecach ! Tal to bywa z górnictwem, czasem musi być zle żeby potem mogło być dobrze. Znów przyjdą czasy gdzie górnictwo będzie wpłacało miliardy do budżetu. Każdy potrafi na te górnictwo pluć, że nie rentowne, że drogi węgiel, ale jaki ma być jeśli ten węgiel nasz Polski jest obarczony tyloma podatkami, akcyzami itp?

 • kuki 13 listopada 2014 15:30:35
  Profile Avatar

  Leonidas ,g... prawda :) to bylo do przewidzenia po co budowali terminal lng.??? tak sobie skoro mamy tyle wegla zastanow sie sluns narazie ciagnie gospodarke w dol.

 • qwert69 13 listopada 2014 15:28:36
  Profile Avatar

  Do ADAM W którym rozsądnie rządzącym się państwie górnictwo nie jest dotowane? W jaki sposób można mieć niezależne źródło energii, nie mając złóż ropy i gazu i ślepo żyć jak Murzyni z plemion prymitywnych z dnia na dzień, nie myśląc o jutrze? Dzisiaj masz ,a jutro jak zniszczysz swoją niezależność i samowystarczalność będziesz płacił krocie, bo inny mądrzejszy kraj da ci to czego potrzebujesz za cenę, która dopiero otworzy ci oczy. Zamknięte kopalnie są nie do odtworzenia Pozdrawiam.

 • leonidas 13 listopada 2014 15:20:07
  Profile Avatar

  Nie którzy nie rozumieją że jak padnie górnictwo na śląsku to pociągnie za sobą mnóstwo innych zakładów. To będzie efekt domina. Wtedy się taki przykladowy "Mieczysław" agent ubezpieczeniowy obudzi że nikt nie wykupuje już polisy na dom bo go na to nie stać. Ten co najwięcej krzyczał zabrać, zamknąć, zwolnić też pójdzie z torbami, ale to już będzie za późno żeby cokolwiek zrobić...

 • Marinero 13 listopada 2014 14:28:07
  Profile Avatar

  widzę że dalej żyjecie w przekonaniu że górnicy mają 13 pensja ręka sama mi się w pięść zaciska aby takiemu burakowi dać w mordę 13 pensji nie ma już od 1992 r a co niektórzy wciąż o niej pierdzielą obudźcie się w końcu i nie obrażajcie i wkurzajcie swoimi głupimi komentarzami Braci Górniczej

 • Adam 13 listopada 2014 14:16:11
  Profile Avatar

  cd I nie czepiaj się nadzoru Górniczego. Tylko dlatego w tym roku zgineło 26 górników. Szacun dla ratowników, bo zawsze idą po czarnych braci, nie to co na bałkanach, zalali 15 chłopa. Wiec prosze Cię szanuj pieczątki Wug, bo nie jedno uratowały życie. Ja pamietam ile strachu na kopalni było jak zjeżdzał OUG Rybnik i jego szef. Biurokracja być może i jest przerośnieta, ale skoro problemy ma cały sektor to nie wina zarządów, bo to byłaby prawda gdyby kłopoty miała jedna spółka a nie trzy.

 • Adam 13 listopada 2014 14:04:40
  Profile Avatar

  Urodziłem się w Jastrzębiu Zdroju. Praktyki miałem na Zofiówce, mój ojciec pracował na Jastrzębiu, szwagier na Boryni, a ja na Pnówku. Wiem co to KWK 1 Maja, Morcinek, Manifest Lipcowy, Rydułtowy Anna i mógłbym wymieniać. Taka jest prawda, że w Australii zamknęli 10 kopalń, Chińczycy dosypali 2,8 mld USD do swoich kopalń, tylko my nie rozumiemy. Górnictwo, PKP, Energetyka, - przywileje kosztują. Mam nadzieję, że premier Kopacz się nie ugnie i zrobi rozpierduchę ze związkami i przywilejami.

 • Ślusorz 13 listopada 2014 13:56:04
  Profile Avatar

  @Adam-c.d-przerośnięte koszty "pieczątki "WUG"-u potegują koszty,bo nie może byc tak,ze muterka 16 mm kosztuje w sklepie 30-50 groszy a ta sama nakrętka z ATESTEM kosztuje 2-3 zl a nie piszę o innym,bo na górnictwie zarabiają WSZYSCY tylko nie górnicy!!!!To te patologie generują koszty i nic innego...

 • Ślusorz 13 listopada 2014 13:52:05
  Profile Avatar

  @Adam-zjedz snickersa bo strasznie gwiazdorzysz!!!Jakie Ty masz pojecie o górnictwie??Jesli byłbym przekonany,ze to o czym piszesz uratuje moje miejsce pracy to OK -godze sie ,żeby zabrali niektóre dodatki...ale przekonany nie jestem...Zauważ,że NAGLE wszestkie spółki węglowe mają sie źle-A może to wina złych zarzadzających,przerośniętej biurokracji czy w końcu setek emerytów NADAL pracujacych na kopalniach???Pomyśl,zanim coś napiszesz...!!!

 • Adam 13 listopada 2014 13:46:39
  Profile Avatar

  Przyszedł czas na bolesną lekcję. Górnicy muszą się nauczyć, że rachunek ekonomiczny jest bezwzględdny. Wszyscy zamykają nierentowne kopalnie, tylko nasi myślą, że pojadą pod sejm, spalą trochę opon, pociepią petronitem i dalej będzie barbórka, 13 pensja, 14 pensja. Nareszcie ten sektor upadnie !!!

 • bvw 13 listopada 2014 13:45:58
  Profile Avatar

  niech barbórkę wypłacają i a wypłatę w ratach innej opcji nie ma

 • nomad 13 listopada 2014 13:36:42
  Profile Avatar

  Dla nas kasy może nie być ale Prezesunio i jego przydupasy nic nie stracą ! WSTYD ŻENADA

 • CH.K.P. 13 listopada 2014 13:17:41
  Profile Avatar

  ...no i początek wyzysku w kolejnym sektorze przez prywatnych krwiopijców...

 • ipi 13 listopada 2014 13:04:18
  Profile Avatar

  super zarządy mamy,poprzedni kosztował kilkadziesiąt baniek. Kompania położona na kolana .Rozliczenia ? Obecny na razie skasował kilka baniek. Kompania agonia. Rozliczenia ?

 • sztudent 13 listopada 2014 13:00:24
  Profile Avatar

  To początek końca państwowego górnictwa.

 • ZAVWL
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górnicy niezadowoleni z wynagrodzeń. Związkowcy chcą pilnych rozmów
10 kwietnia 2024
33,697 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]