Firma GE Energy podpisała umowę licencyjną ze spółką Hydrogen Energy na budowę elektrowni parowo-gazowej ze zintegrowanym zgazowaniem węgla (Integrated Gasification Combined-Cycle, IGCC). Obiekt będzie miał moc 250 megawatów i powstanie w pobliżu Bakersfield w hrabstwie Kern w Kalifornii. Elektrownia będzie poddawać sekwestracji do 90 procent wytwarzanego dwutlenku węgla i równocześnie wykorzystywać go w celu zwiększenia wydobycia ropy naftowej na przyległym polu naftowym.
Hydrogen Energy to spółka joint venture BP Alternative Energy oraz wielonarodowego koncernu górniczego Rio Tinto Hydrogen. W 2007 roku GE oraz BP podpisały porozumienie w celu zaprojektowania technologii dla co najmniej pięciu instalacji IGCC, które miałyby znacząco zmniejszyć emisje dwutlenku węgla związane z wytwarzaniem energii elektrycznej. Projekt Hydrogen Energy California County to pierwsza elektrownia budowana w ramach tej inicjatywy.
- Udowadniając, że IGCC wraz z instalacjami przechwytywania i sekwestracji węgla (CCS) stanowi dojrzałą komercyjnie technologię, elektrownia ta może stać się modelem dla nowych źródeł wytwarzania energii na całym świecie i wspomóc Stany Zjednoczone w osiąganiu pozycji lidera w zakresie czystych technologii wytwarzania energii - powiedział Jonathan Briggs, dyrektor regionalny na obszar Ameryki Hydrogen Energy.
Instalacje IGCC są wykorzystywane na całym świecie pokazując swoje możliwości znaczącej redukcji emisji. Technologia ta polega na przetwarzaniu między innymi węgla w bogate w wodór paliwo gazowe (gaz syntezowy). Gaz ten wykorzystuje się do wytwarzania energii elektrycznej w turbinach parowo-gazowych, co stanowi czystszą i bardziej wydajną alternatywę dla konwencjonalnych sposobów generacji energii z węgla. Ponadto technologia IGCC znacząco zmniejsza emisje zanieczyszczeń - dwutlenku siarki, tlenków azotu, rtęci i pyłu oraz ogranicza zużycie wody o około 30 procent w porównaniu z elektrownią konwencjonalną.
Urządzenia proponowane dla elektrowni Hydrogen Energy w Kalifornii będą przetwarzać koks ponaftowy, węgiel lub ich mieszankę w gaz syntezowy. Surowy gaz poddany zostanie następnie obróbce fizykochemicznej w celu oddzielenia zanieczyszceń. Oczyszczone w ten sposób bogate w wodór paliwo dostarczone zostanie do do turbiny parowo-gazowej. Dwutlenek węgla przechwycony w instalacji będzie transportowany rurociągiem na pobliskie pole naftowe i wykorzystany do zwiększenia wydobycia ropy naftowej oraz składowany.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.