Wznowienie prywatyzacji Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica będzie możliwe po uregulowaniu stanu prawnego nieruchomości położonych wokół zbiornika - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Dawni właściciele działek nad zalewem domagają się zwrotu wywłaszczonych nieruchomości.
Po nieudanej próbie sprzedaży ZEW Niedzica w 2012 r. w związku z nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomości użytkowanych przez spółkę, Ministerstwo Skarbu Państwa zobowiązało starostę nowotarskiego do wskazania nieruchomości, które aportem mają wejść do majątku ZEW.
Starosta nowotarski Krzysztof Faber poinformował PAP, że dotychczas wskazał 613 działek o łącznej powierzchni 941 hektarów; do wskazania pozostało 277 działek o łącznej powierzchni 285 hektarów.
- W odniesieniu do 30 działek o łącznej powierzchni 224 hektary toczą się postępowania o zwrot nieruchomości wywłaszczonych dawnym właścicielom i dopiero po zakończeniu postępowań będzie możliwe ewentualne wskazanie tych działek - powiedział Faber.
Zdaniem władz powiatu nowotarskiego, procesem prywatyzacji powinny zostać objęte wyłącznie urządzenia służące do produkcji energii, a urządzenia przeciwpowodziowe powinny pozostać w rękach administracji rządowej i samorządowej.
- Jesteśmy przeciwni prywatyzacji ZEW Niedzica z uwagi na główny cel budowy elektrowni, jakim miała być ochrona przeciwpowodziowa, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa państwa - powiedział starosta. Wyjaśnił, że w przypadku gdyby właścicielem ZEW Niedzica została spółka kapitałowa, zaistniałoby ryzyko, że nieruchomości zostaną wykorzystane w sposób sprzeczny z funkcją przeciwpowodziową.
W ubiegłym roku Ministerstwo Skarbu Państwa wraz z zarządem elektrowni i lokalnymi władzami wypracowało koncepcję podziału ZEW na trzy podmioty: spółkę wodną zajmującą się gospodarką wodną i realizacją funkcji przeciwpowodziowej zbiornika; energetyczną zajmującą się produkcją energii elektrycznej, wyposażoną wyłącznie w nieruchomości i majątek bezpośrednio związany z produkcją energii; oraz turystyczną wyposażoną w obiekty turystyczne i pozostałe nieruchomości położone wokół zbiornika wodnego.
Wydział Prasowy MSP poinformował PAP, że rozważany podział ZEW na trzy spółki będzie możliwy po przekazaniu spółce na własność wszystkich nieruchomości użytkowanych przez spółkę.
- Termin zakończenia procesu uzupełniania aportu uzależniony jest od dokonania przez starostę nowotarskiego wskazań pozostałych do wniesienia nieruchomości - poinformowało Biuro Prasowe.
Budowę zbiornika wodnego w Dolinie Dunajca i zapory w Niedzicy rozpoczęto pod koniec lat 60. XX w., ale plany regulacji tej rzeki były już przed wybuchem I wojny światowej. Inwestycja została zakończona w 1997 r. W wyniku zalania Doliny Dunajca powstało Jezioro Czorsztyńskie; całkowicie zalana została wieś Maniowy, a setki ludzi zostało przesiedlonych do nowo wybudowanej wsi nad brzegiem jeziora.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.