RWE AG (Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk, czyli Reńsko-Westfalski Producent Energii Elektrycznej), spółka energetyczna z siedzibą w Essen, jedna z trzydziestu wchodzących w skład indeksu giełdowego DAX, opublikowała "Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku enrgii do 2050 roku".
Prognozy RWE oscylują wokół czterech możliwych scenariuszy rozwoju technologii mogących kształtować rynek energii w Polsce. Najważniejszą konkluzją niemieckiego raportu jest to, iż Polska pozostanie niezależna pod względem produkcji energii elektrycznej oraz węgiel kamienny i brunatny nadal będą istotne w strukturze jej wytwarzania.
Ponadto RWE zakłada, że:
• Polska może zrealizować ambitne cele redukcji emisji CO2,
• transformacja systemu elektroenergetycznego nie powinna spowodować wzrostu cen energii,
• zwiększony zostanie udział nowych technologii i rozwinie się trend prosumencki.
"Polska stanowi kluczowy dla RWE rynek. Od 2002 r. koncern zainwestował tutaj ok. 5 mld zł w sprzedaż, dystrybucję i wytwarzanie energii, również odnawialnej. Dzięki temu udało nam się zdobyć szeroką wiedzę na temat polskiego sektora energetycznego (...) Nasz głos w debacie na temat przyszłego kształtu polskiego rynku energii, to głos firmy inwestującej w badania i rozwój w skali międzynarodowej, wspierającej efektywne kosztowo innowacyjne rozwiązania" - podkreśla w inwokacji do raportu Filip Thon, prezes RWE SA.
Wróćmy do hipotetycznych scenariuszy, według których może kształtować się przyszłość w energetyce. RWE opatrzyła je nazwami-hasłami. I tak możemy mieć scenariusze:
• zachowawczy (brak stabilności polityki energetycznej oraz długoterminowych decyzji, niski wzrost PKP, popyt na energię elektryczną na stałym poziomie, duża niepewność regulacyjna skutkująca odsuniętymi w czasie inwestycjami);
• krajowy (koncentracja działań na niezależności energetycznej oraz krajowych kopalnych źródłach energii, umiarkowany wzrost PKB, stały wzrost popytu na energię elektryczną, stabilne warunki inwestycyjne, inwestycje w tradycyjne źródła energii priorytetem, wielki nacisk na wydobycie polskiego gazu łupkowego oraz rozwój nowych technologii w tym zakresie);
• zielony (preferowane są rozwiązania sprzyjające rozwojowi energetyki odnawialnej, unijna polityka energetyczno-klimatyczna ukierunkowana na redukcję emisji CO2 o 80 proc. do 2050 r. względem poziomu emisji z 2006 r. - w pozostałych scenariuszach założono 50-proc. emisję CO2);
• innowacyjny (Polska inwestuje w systemy inteligentnego opomiarownia, sieci i generację rozproszoną, spadają ceny inwestycji w fotowoltaikę, magazynowanie energii i technologie pozyskiwania gazu łupkowego, funkcjonujące bloki kongregacyjne przechodzą kompletną modernizację).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.