36 proc. Polaków dostrzega w swoim miejscu pracy łamanie zasad przez pracodawców - wynika z badania przeprowadzonego przez Work Service SA. Pracownicy, jako negatywne praktyki, najczęściej wskazują nierozliczanie nadgodzin i łamanie zasad BHP, a najrzadziej - nieopłacanie składek ZUS i znaczne opóźnienia wypłat.
Na pociechę zostaje to, iż pozytywnym sygnałem jest fakt, że ponad 3/4 respondentów uważa, że w ich miejscu pracy kobiety i mężczyźni mają takie same możliwości rozwoju kariery.
Przeprowadzone przez firmę badanie pokazuje, że niestety ponad 1/3 zapytanych pracowników dostrzega negatywne praktyki stosowane przez ich pracodawców:
• 16 proc. respondentów wskazuje na nierozliczanie nadgodzin,
• 14 proc. na łamanie zasad BHP,
• 10 proc. twierdzi, że jego pracodawca wypłaca część wynagrodzenia nieoficjalnie bez umowy,
• 8 proc. pracowników pracuje na czarno.
- Obowiązek zatrudniania pracownika i wypłacania mu odpowiedniego wynagrodzenia za wykonaną pracę to dwa najważniejsze obowiązki pracodawcy wynikające z przepisów kodeksu pracy - komentuje Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.
Osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub zlecenie częściej niż inni jako nieuczciwą praktykę wskazują nierozliczanie nadgodzin (22 proc.). Na dyskryminację w miejscu pracy, oraz mobbing, najczęściej zwracają uwagę pracownicy pełnoetatowi (15 proc.). Natomiast wypłacanie części wynagrodzenia "pod stołem" najczęściej jest spotykane przez samozatrudnionych i współpracowników na umowę o dzieło/zlecenie (po 14 proc.).
Jeśli spojrzymy na wykształcenie respondentów, to pracownicy mający wykształcenie zawodowe częściej niż pozostali dostrzegają praktyki "zatrudniania na czarno" (15 proc.). Na łamanie zasad BHP i narażanie zdrowia w miejscu pracy zdecydowanie najczęściej wskazują osoby, które ukończyły edukację na poziomie podstawowym (24 proc.)...
Czego oczekują pracownicy od swoich pracodawców? Okazuje się, że najbardziej w miejscu pracy potrzebują programów rozwoju swoich kompetencji (42 proc.), przejrzystej polityki rozliczania czasu pracy (40 proc.) oraz zrozumiałej polityki personalnej, w tym jasnej ścieżki kariery (40 proc.).
Work Service jest pierwszą spółką z sektora usług personalnych notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Działa w 7 państwach Europy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
dlaczego wypowiada sie tutaj pan z work serwis skoro oni wszystkich tez tak zatrudniaja ?? kto dał panu głos??!!