Już w najbliższą sobotę (6 września) w Polsce rozpoczną się IX Międzynarodowe Zawody Ratownictwa Górniczego. W imprezie weźmie udział 21 drużyn, w tym 5 z Polski, które swoje umiejętności zaprezentują w hali Expo Silesia w Sosnowcu i w siedzibie Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Oficjalne otwarcie zawodów odbędzie się 8 września w Operze Śląskiej w Bytomiu. Tam też będzie miało miejsce losowanie kolejności startów poszczególnych drużyn, które będą musiały się zmierzyć z pięcioma zadaniami. Będą to: symulowana akcja ratownicza, test wiedzy ratowniczej, konkurencja mechanika aparatowego, konkurencja mechanika-pomiarowca oraz konkurencja z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Międzynarodowa formuła zawodów charakteryzuje się tym, że konkurencje rozgrywane są w oparciu o przepisy obowiązujące w kraju organizującym zawody. Na dodatek symulowana akcja ratownicza prowadzona jest w układzie wyrobisk systemu eksploatacyjnego dominującego w kraju gospodarza zawodów. W Polsce będzie to system ścianowy.
Zawody, które potrwają do 13 września, to doskonała okazja do podnoszenia kwalifikacji ratowników górniczych, jak i do wymiany wiedzy technicznej i organizacyjnej. To także okazja do promowania polskiej kultury. Uczestnicy zawodów poznają także struktury służb ratownictwa górniczego innych krajów, w tym zasady działania oraz ich wyposażenie ratownicze. Bardzo ważna jest także możliwość bezpośredniej wymiany doświadczeń oraz integracja międzynarodowego środowiska ratowniczego, co nabiera szczególnego znaczenia, przy przewidywanym i możliwym do realizacji udziale służb ratownictwa różnych krajów przy likwidacji skutków katastrofy w jednym miejscu. Tym celom będą także służyć Międzynarodowe Warsztaty Ratownicze, które odbędą się 11 września w siedzibie CSRG w Bytomiu.
- Wydarzenia historyczne przełomu XIX, XX i XXI wieku są potwierdzeniem, że żaden kraj i żadna dziedzina wiedzy oraz techniki nie może rozwijać się w izolowanych granicach jednego kraju. Specjaliści Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA uczestniczyli dotychczas w działaniach ratowniczych po trzęsieniach ziemi w Armenii i Meksyku oraz m.in. w kopalniach Republiki Czeskiej, RPA, USA i Ukrainy. Pogotowia specjalistyczne CSRG SA pozostawały również w gotowości interwencyjnej po ostatnich katastrofach w kopalniach w Chile i w Turcji - mówi Mirosław Bagiński, wiceprezes ds. technicznych CSRG.
Organizatorami zawodów jest Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego przy współpracy Wyższego Urzędu Górniczego.
Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Patronami medialnymi imprezy są m.in. Trybuna Górnicza oraz portal górniczy nettg. pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.