Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach. A w nim budynek słynną na całą Polskę za sprawą rozlicznych relacji dziennikarskich. Budynek pasywny*. A nim data center, czyli centrum przetwarzania danych. Czym ono się wyróżnia na tle innych, istniejących w Polsce, tego rodzaju przybytków?
Ów data center, to "mózg" całego Parku, bowiem w nim znajdują się najnowocześniejsze systemy przechowywania i przetwarzania danych. Co istotne, to miejsce służy nie tylko firmom zlokalizowanym na terenie Euro-Centrum, ale także przedsiębiorstwom zewnętrznym, które chciałyby skorzystać z usług data center, jak również przechowywać tutaj swoje zasoby informacyjne.
Zadaniem Parku Naukowo-Technologicznego jest w końcu wspieranie firm prowadzących działalność innowacyjną, badawczą lub rozwojową, głównie z sektora małych i średnich, poprzez redystrybucję pomocy publicznej.
Redystrybucja pomocy? Wyjaśnia Mirosław Bobrzyński, wiceprezes Parku:
- Jeśli firma umieści w naszym data center swój sprzęt, albo zakupi usługi przechowywania danych, wówczas otrzyma specjalną ulgę cenową, która wynika bezpośrednio z zadań, dla których Park został stworzony, czyli wsparcia małych i średnich firm z sektora innowacyjności. To zdecydowanie podnosi konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku, bo korzystanie z usług nowoczesnego data center, bez żadnego wsparcia, z reguły jest drogie. Jesteśmy jedynym w Polsce data center, które zdobyło certyfikat Uptime Institute Tier III. Co ważne, do uzyskania tego certyfikatu przygotowywaliśmy się już na etapie projektowania budynku pasywnego, bo tylko w ten sposób mogliśmy spełnić bardzo wysokie wymagania stawiane przez firmę certyfikującą. Bo chodzi przecież nie tylko o bezpieczeństwo danych, ale także o możliwość pracy ciągłej...
W tym miejscu wyjaśnijmy, że wspomniany certyfikat w całym świecie ma tylko 428 serwerowni, z których 50 znajduje się Europie. Takie centra to - nie wdając się w informatyczne szczegóły - gwarancja zachowania szeregu warunków wpływających na bezpieczeństwo danych, sposobu ich przechowywania, prędkości transferu, kwalifikacji kadry. To wszystko przekłada się na bezpieczeństwo danych.
- Mamy tutaj miejsce na przechowywanie 2 tys. serwerów zewnętrznych, w najlepszych z możliwych warunkach technicznych. To jednak nie wszystko, bo można w naszym data center utworzyć tzw. wirtualne serwery. Dzieje się tak w przypadku, gdy firma nie ma serwera w ogóle, ale chciałaby go mieć i określa warunki, jakie miałby on spełniać.
Centrum serwerowe powstało przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Park Naukowo-Technologiczny prowadzi badania z zakresu technologii energooszczędnych i poszanowania energii w budynkach. Jego partnerami naukowymi są m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu oraz Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.
* 5-kondygnacyjny budynek o konstrukcji żelbetowej. Powierzchnię 8,1 tys. m kw., przy czym powierzchnia socjalno-biurowa zajmuje 5500 m2, pozostała powierzchnia to laboratoria. Ściany budynku izolowane są styropianem o grubości 30 cm, pomieszczenia biurowe znajdują się w obwodzie budynku, co zapewnia maksymalną ilość światła dziennego. Budynek charakteryzuje się zużyciem energii na cele grzewcze na poziomie 15 kWh na metr kwadratowy powierzchni w ciągu roku. W budynku zainstalowano wiele urządzeń zaopatrujących go w energię.
W skład instalacji budynku wchodzą:
• sondy geotermalne umieszczone w pionowych odwiertach na głębokości ok. 50 m (łączna długość odwiertów wynosi 4 km), które stanowią dolne źródło ciepła dla pomp ciepła,
• 6 pomp ciepła, ogrzewających budynek poprzez podnoszenie temperatury wody w instalacji i przekazywanie jej do systemu stropów grzewczo-chłodzących BKT. Moc grzewcza pomp wynosi 256,8 kW. Moc chłodnicza 186,9 kW,
• 10 kolektorów słonecznych (próżniowych) umieszczonych na dachu budynku wykorzystujących energię promieniowania słonecznego do ogrzewania wody w zbiornikach akumulacyjnych,
• 3 układy paneli fotowoltaicznych: panele dachowe - 231 modułów, zamontowanych w układzie klasycznym pod kątem 30 st. oraz panele na elewacjach - 108 modułów pionowych i 80 modułów w pasach międzyokiennych...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.