Litwa nie może udzielać bezpośredniego wsparcia finansowego spółce z prywatnym kapitałem Orlen Lietuva - powiedziała w czwartek (24 lipca) prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Wyraziła nadzieję, że pracę rafinerii w Możejkach wesprze jej główny akcjonariusz PKN Orlen.
- Mamy nadzieję, że prywatna polska spółka PKN Orlen znajdzie możliwość kontynuowania pracy Orlen Lietuva - powiedziała prezydent dziennikarzom. Jej zdaniem odpowiedzialność za funkcjonowanie rafinerii spada przede wszystkim na PKN Orlen.
Prezydent Grybauskaite wyraziła też nadzieję, że nie dojdzie do zamknięcia rafinerii.
- Znamy trudności, z jakimi boryka się rafineria i rząd Litwy jest gotów zrobić wszystko, co w jego mocy, by przedsiębiorstwo nie zostało zamknięte - powiedziała prezydent.
Orlen Lietuva, w której PKN Orlen ma 100 proc. udziałów, to jedyna rafineria w krajach bałtyckich i największy podmiot działający na Litwie.
Poseł Kestutis Glaveckas, członek parlamentarnej komisji ds. budżetu i finansów w czwartek na łamach dziennika Lietuvos Żinios wezwał władze do przygotowania się na najgorszy scenariusz, tzn. na zamknięcie rafinerii.
"Jeśli rafineria zostanie zamknięta, będziemy się musieli zająć problemem bezrobocia. Racjonalne byłoby więc przystąpienie do zastanawiania się nad opcjami, powiedzmy nad zaproszeniem pewnej firmy do zainwestowania w ten region w zamian za pewne korzyści, np. mam na myśli promowanie alternatywnej produkcji" - powiedział Glaveckas.
W pierwszej połowie br. strata Orlen Lietuva (EBITDA - wynik przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków oraz amortyzacji) wyniosła 3,541 mld litów, w tym w drugim kwartale 3,495 mld litów (1 euro = 3,45 lit) - podała agencja BNS.
W środę PKN Orlen informował, że planuje poprawiać rentowność litewskiej spółki Orlen Lietuva m.in. poprzez zmniejszanie kosztów i optymalizację nakładów inwestycyjnych, jednak nie wyklucza wariantu czasowego wyłączenia rafinerii w Możejkach.
PKN Orlen podał, że uwzględniając m.in. perspektywy rynkowe i parametry makroekonomiczne dokonał m.in. odpisu w wysokości 4,2 mld zł wartości aktywów rafineryjnych litewskiej grupy Orlen Lietuva. Po odpisie wartość majątku litewskiej spółki to 0,5 mld zł.
PKN Orlen przypomniał w środę, że w 2013 r. oraz w pierwszych miesiącach 2014 r. wynik operacyjny Orlen Lietuva był ujemny. Powodem tego - według płockiego koncernu - są m.in. problemy logistyczne litewskiej rafinerii. W 2013 r. Orlen Lietuva odnotował stratę netto w wysokości 94,3 mln dol.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.