Bilety łódzkiej komunikacji miejskiej są od soboty ważne (na terenie miasta) również w pociągach Przewozów Regionalnych i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Akcja potrwa do końca wakacji.
- Chcemy, aby łodzianie przyzwyczajali się do pociągów, aby dostrzegli szansę, że przy trwających remontach czy przebudowach miejskich ulic, a co za tym idzie problemach z komunikacją miejską i samochodową, można korzystać z alternatywnego połączenia - poinformował marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.
Podróżni mogą korzystać ze wszystkich przystanków i stacji zlokalizowanych na terenie miasta.
Jak twierdzi dyr. Elżbieta Nowak z Przewozów Regionalnych, w związku z tą akcją PR zaoferują dodatkowe pociągi. Najwięcej będzie kursowało między stacjami Łódź Kaliska i Łódź Widzew oraz do stacji Łódź Lublinek i Łódź Radogoszcz Zachód. Także Elżbieta Nowak ma nadzieję, że łodzianie przyzwyczają się do tej formy podróżowania, dzięki czemu ułatwią sobie podróż np. do pracy.
W akcję włączyła się Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która w połowie czerwca zainaugurowała swoje połączenia. Pierwsze pociągi ŁKA wyjechały na trasę Łódź-Sieradz. Wkrótce ŁKA ma łączyć Łódź także z innymi miastami i gminami regionu. Plany rozwoju ŁKA zakładają przejęcie całego ruchu na trasie Łódź - Sieradz. Od września przewoźnik planuje uruchomienie przejazdów na trasach do Zgierza, a w późniejszym terminie do Koluszek, Łowicza i Kutna.
Tabor ŁKA stanowi obecnie sześć pojazdów szynowych Flirt3 wyprodukowanych przez firmę Stadler Polska. W sumie do przewoźnika ma trafić 20 takich nowoczesnych składów. Kolejnych 10 zostanie dostarczonych w październiku 2014 r., a ostatnie cztery - w lutym 2015 r.
W ramach projektu "Budowa systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej" powstaje nowoczesne zaplecze techniczne dla taboru na stacji Łódź Widzew. Zakończenie tej inwestycji zaplanowano na jesień tego roku. Firma Stadler Polska w ramach kontraktu przez 15 lat będzie zajmowała się też serwisowaniem i utrzymaniem pojazdów. Wartość całej inwestycji przekracza 457 mln zł, z czego ponad 193 mln zł pochodzi z Funduszu Spójności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.