Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce, by zbiory publicznych bibliotek, archiwów i muzeów można było skopiować i ponownie wykorzystać, także dla celów komercyjnych. Będą jednak ograniczenia, w tym dotyczące utworów i baz danych, do których prawa własności intelektualnej mają podmioty trzecie.
Przewidują to założenia do ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego, które Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przekazało do konsultacji społecznych. Propozycja dostosowuje polskie ustawodawstwo do unijnej dyrektywy 2013/37/UE. Dyrektywa musi zostać wdrożona do polskiego prawa do 18 lipca 2015 r.
- Dzisiaj kwestie dostępu do informacji publicznej i ponownego wykorzystania informacji publicznej uregulowane są u nas jedną ustawą - o dostępie do informacji publicznej - powiedział PAP wiceminister administracji i cyfryzacji Roman Dmowski.
Są to dwie różne kwestie, bo dostęp do informacji publicznej realizuje konstytucyjną zasadę jawności działania organów publicznych, a ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego ma wyzwolić potencjał gospodarczy i społeczny tkwiący w ogromnych ilościach danych gromadzonych przez instytucje publiczne.
Przykładem już działającego takiego ponownego wykorzystania informacji publicznej są popularne wyszukiwarki połączeń autobusowych i tramwajowych w dużych miastach, takie jak jakdojade.pl, które powstały w oparciu o zgodę na przetwarzanie rozkładów jazdy i tras poszczególnych linii.
- Umieszczenie dostępu do informacji i tzw. re-use razem w jednej ustawie budziło często wątpliwości, które przepisy powinno się w danym momencie stosować. Chcemy, aby nowa ustawa porządkowała te kwestie. Wprowadzamy w niej rozróżnienie pomiędzy informacją publiczną (dotyczącą np. procedur podejmowania jakiś decyzji, czy przebiegu załatwiania jakiejś sprawy przez urząd) i informacją sektora publicznego, czyli informacją, która została wytworzona za pieniądze publiczne w stopniu wyższym niż 50 proc. - wyjaśnił Dmowski.
Zgodnie z założeniami unijnej dyrektywy instytucje publiczne zostaną zobowiązane do udostępniania w formie cyfrowej takich zasobów jak zbiory dziedzictwa kulturowego, materiały edukacyjne i zasoby naukowe, wyniki badań, opracowania naukowe, mapy, raporty czy dane statystyczne.
Zgodnie z założeniami ustawa wprowadzi też ogólną zasadę, zgodnie z którą wszystkie dokumenty udostępniane przez organy sektora publicznego mogą być ponownie wykorzystane do dowolnych celów: komercyjnych lub niekomercyjnych, chyba że są one zabezpieczone prawami własności intelektualnej osób trzecich.
Dodatkowo, oprócz dostępnych już dziś danych z urzędów, ustawa ma otworzyć dostęp do zbiorów muzeów państwowych i samorządowych, bibliotek publicznych i naukowych oraz archiwów państwowych.
Ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego ma być w większości wypadków bezpłatne. Unijna dyrektywa przewiduje możliwość wprowadzenia opłat, jeżeli przygotowanie informacji związane będzie z dodatkowymi kosztami np. cyfryzacją.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.