Najwięcej środków nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego (RPO) ma trafić na drogi, transport miejski oraz innowacje i nowe technologie w firmach. Do konsultacji trafiły dokumenty, w których po raz pierwszy wskazano kwoty na wybrane wcześniej cele.
W nowym śląskim RPO (na lata 2014-2020) znalazło się najwięcej funduszy UE spośród programów regionalnych w Polsce - 3,477 mld euro.
Jak przekazała PAP dyrektor wydziału rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego Małgorzata Staś, dotąd w pracach nad RPO koncentrowano się na dopracowaniu poszczególnych priorytetów, na które trafią unijne środki tak, aby były zgodne z wymogami UE i potrzebami regionu.
Ostatnio do priorytetów (podzielonych na bardziej szczegółowe działania i poddziałania) przypisano konkretne kwoty. Część priorytetów zawiera już proponowane wskaźniki do osiągnięcia (np. długość dróg do wyremontowania) przy założonej wysokości unijnego wsparcia.
Zgodnie z konsultowanymi do 23 czerwca tzw. uszczegółowieniami priorytetów na rozwój infrastruktury naukowej ma trafić 50 mln euro (wskaźnik to wsparcie 59 laboratoriów). Na zachęcanie firm do innowacji, badań i rozwoju przewidziano blisko 160 mln euro. Poprawie usług ośrodków innowacji (parki technologiczne, klastry itp.) ma służyć ponad 36 mln euro (dla 37 takich instytucji).
Na wsparcie e-usług publicznych przewidziano ponad 96 mln euro, a na rozwój technologii cyfrowych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach - prawie 44,5 mln euro (dla 350 firm).
Wśród działań na rzecz konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (tzw. sektor MŚP) zakładane jest m.in. wsparcie dla usług inkubatorów przedsiębiorczości (ponad 8 mln) oraz tworzenie terenów inwestycyjnych na obszarach poprzemysłowych (46,6 mln euro; zagospodarowanie 400 hektarów).
Innowacyjności MŚP ma sprzyjać prawie 110 mln euro (m.in. dla 220 firm), wsparciu inwestycji MŚP w turystyce - ponad 30 mln euro, pomocy MŚP poprzez tzw. instrumenty zwrotne - 61,4 mln euro, a wsparciu regionalnych klastrów - 6,5 mln euro.
W priorytecie obejmującym efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii (OZE) i gospodarkę niskoemisyjną na wsparcie OZE założono 68,8 mln euro (wskaźnik to 2081 instalacji produkujących z OZE energię elektryczną i 3122 produkujących energię cieplną). Na poprawę efektywności oraz wykorzystanie OZE w firmach ma trafić 33 mln euro (437 firm), a na podobne cele w infrastrukturze publicznej i sektorze mieszkaniowym zapisano ponad 212 mln euro.
Na wsparcie dla tzw. wysokosprawnej kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej założono 20 mln euro (na 94 takich instalacji), a dla niskoemisyjnego transportu miejskiego i efektywnego oświetlenia - 410,6 mln euro (m.in. na 409 sztuk taboru i 67 węzłów przesiadkowych).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.