W Kolonii (Niemcy) rozpoczęły się XI Międzynarodowe Targi Carbon Expo. Tematy tegorocznych targów to rola innowacji, inwestycji i finansowania w łagodzeniu skutków zmian klimatu i adaptacji do tych zmian oraz reformowanie EU ETS jako głównego instrumentu unijnej polityki klimatycznej - informuje Ministerstwo Środowiska.
W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele resortu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako krajowego operatora systemu zielonych inwestycji.
Krajowy system zielonych inwestycji (GIS - Green Investment Scheme) polega na tzw. "zazielenianiu", czyli finansowaniu projektów proekologicznych, z zakresu przeciwdziałania zmianom klimatu oraz ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych, ze środków pozyskanych ze zbycia jednostek przyznanej emisji (AAU). Środki te są gromadzone na rachunku klimatycznym, stanowiącym wyodrębniony rachunek bankowy NFOŚiGW.
- Obecnie, w ramach systemu zielonych inwestycji, realizowanych jest w Polsce 7 programów priorytetowych, w zakresie których prowadzonych jest 333 projektów za łączną kwotę ponad 617,7 mln zł. W zakresie programu Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej prowadzona jest w całej Polsce termomodernizacja żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i średnich, uczelni wyższych, szpitali. W ramach programu Zarządzanie energią w budynkach wybranych podmiotów sektora finansów publicznych poprawiana jest efektywność energetyczna budynków mających szczególne znaczenie dla polskiej kultury, takich jak Muzeum Łazienki Królewskie Zespół Pałacowo-Ogrodowy, Muzeum Narodowe w Warszawie, Teatr Wielki-Opera Narodowa czy Biblioteka Narodowa. Na podstawie zawartych umów o dofinansowanie szacuje się, iż osiągnięty zostanie efekt ekologiczny w postaci redukcji emisji CO2 na poziomie ok. 995 494,90 ton/rok oraz dodatkowo w wyniku termomodernizacji budynków, oszczędność energii wyniesie ok. 1 100 000 GJ/rok - czytamy w komunikacie MŚ.
Polska delegacja w trakcie targów będzie promowała krajowy system zielonych inwestycji (GIS) jako skuteczne narzędzie realizacji projektów z zakresu ochrony klimatu w Polsce.
Od 2010 r. polska delegacja uczestniczy w targach Carbon Expo jako wystawca, oferując możliwość współpracy oraz prezentując krajowy system zielonych inwestycji. W 2013 r. w Barcelonie w targach Carbon Expo wzięło udział 134 wystawców z 51 krajów i około 2 200 odwiedzających ze 110 państw. Dodatkowe informacje na temat targów można znaleźć na stronie: www.carbonexpo.com.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.