5 mln zł planuje przeznaczyć miasto Tychy (Śląskie) na budżet obywatelski w 2015 roku - poinformowała w czwartek (22 maja) rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Grudniok. Dodała, że przygotowano dla mieszkańców warsztaty, podczas których nauczą się pisania wniosków.
Tychy są kolejnym miastem w województwie śląskim, które chce, by mieszkańcy współdecydowali na co wydać pieniądze w ramach budżetu partycypacyjnego, zwanego również obywatelskim. - Mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje propozycje projektów, które następnie zostają poddane pod głosowanie, jednak zanim do tego dojdzie, będą mogli nauczyć się pisania wniosków w ramach warsztatów urbanistycznych, które dla nich organizujemy - poinformowała Grudniok.
Dodała, że w czasie warsztatów mieszkańcy będą mieli okazję spotkać się m.in. z urbanistami, architektami oraz ekspertami zajmującymi się przestrzenią miejską. W programie znalazły się również zajęcia w terenie oraz wspólna praca nad koncepcjami w ramach środków przyznanych dla danego obszaru.
Planowany na 2015 rok budżet zostanie podzielony między kilkanaście okręgów, które będą odpowiadały okręgom wyborczym.
W związku z przygotowaniami do uruchomienia budżetu partycypacyjnego miasto uruchomiło stronę internetową http://razemtychy.pl/.
W Tychach jest ponad 120 tys. mieszkańców.
Budżet obywatelski jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o lokalnych wydatkach publicznych w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Pomysł takiego budżetu wprowadzono ćwierć wieku temu w brazylijskim Porto Alegre. Pierwszym polskim miastem, które wydzieliło budżet obywatelski, był w 2011 roku Sopot. W jego ślady poszły m.in.: Wrocław, Gliwice, Elbląg, Płock, Tarnów, Dąbrowa Górnicza, Chorzów. Od 2015 roku także mieszkańcy Katowic i Sosnowca będą mogli decydować, na co wydać pieniądze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.