- Takie akty jak pakt klimatyczny czy działania wobec stoczni i górnictwa pokazują, że Unia ma także oblicze niedobre z polskiego punktu widzenia, ale to możemy zmienić - powiedział w czwartek (22 maja) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w czasie posiedzenia klubu parlamentarnego PiS w Katowicach. Klub przyjął stanowiska związane z górnictwem, pakietem klimatycznym i ponownym uprzemysłowieniem. Wcześniej prezes PiS złożył kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich.
Kaczyński podkreślał, że PiS ma szansę być języczkiem u wagi przy wyborze szefa Komisji Europejskiej. Będzie tak wtedy, gdy dwie największe siły w Parlamencie Europejskim zremisują.
- Czy będzie to człowiek życzliwy Polsce i Śląskowi, uwzględniający nasze interesy? Czy będzie widział Unię, jako zespół państw różnych kulturowo? Czy będzie chciał sprowadzać do jednego wymiaru - redukcji kulturowej i w gruncie rzeczy będzie ją niszczył? - pytał prezes PiS, który podkreślił, że potencjał tkwi w ludziach.
- Najważniejsze jest to, co jest w naszych głowach. Mamy pod tym względem ważny potencjał, musimy go potrafić wykorzystać. Obecny premier często próbuje się przedstawiać, jako coś w rodzaju mniejszego zła. Może nie jestem idealny, ale inni są gorsi - stwierdził Kaczyński.
Po wystąpieniu prezesa Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS, przedstawił stanowiska, które stały się przedmiotem głosowania. Pierwsze z nich dotyczyło górnictwa.
- Wciąż zwiększa się import węgla do Polski. Wydobycie polskiego węgla jest prawie dwukrotnie niższe niż na początku transformacji. Zbliża się czas wygaśnięcia kluczowych dla górnictwa dokumentów - Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015 oraz Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015. Oba te dokumenty zostały przyjęte za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości - przedstawiał stanowisko klubu Błaszczak i dodał, że PiS wzywa rząd do "stworzenia długofalowego planu radykalnej poprawy w polskim górnictwie oraz podjęcie działań na arenie międzynarodowej, które pozwolą na racjonalną eksploatacje złóż węgla".
Kolejne stanowisko klubu dotyczyło pakietu klimatycznego.
- Jednym z pierwszych działań Prawa i Sprawiedliwości po objęciu władzy będzie renegocjacja pakietu klimatycznego. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie sprzeciwia się zaostrzeniu polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Śląsk jest tym województwem naszego kraju, który ma ogromny potencjał rozwojowy. To jest bogactwo całej Polski. Poprzez te uwarunkowania międzynarodowe związane z pakietem klimatycznym Polska traci. Traci też Śląsk - mówił Błaszczak.
Ostatnia dezyderata dotyczyła ponownego uprzemysłowienia.
- Dziś nasza konkurencyjność oparta jest wyłącznie o niskie wynagrodzenia. Jest także oparta o to, że dostarczamy tylko półprodukty dla przemysłu innych państw Unii Europejskiej. To musimy zmienić. (...) Prawo i Sprawiedliwość deklaruje, że po objęciu władzy przekształcimy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Odbudowy Przemysłu. Przemysł jest kluczem do rozwoju naszego kraju.
Stanowiska zostały przyjęte w głosowaniu jednogłośnie.
Przypomnijmy, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w najbliższą niedzielę. Kampania wyborcza jest zatem na ostatniej prostej. Warto dodać, że w piątek (23 maja) do Katowic przyjedzie premier Donald Tusk.
W galerii: Posiedzenie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Katowice, 22 maja 2014 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Szkoda tylko że o górnictwie politycy przypominają sobie przed wyborami, a potem totalna olewka. Teraz to każdy zrobi wszystko dla górnictwa. Powód jest prosty - wystarczy policzyć zatrudnienie w górnictwie, pomnożyć x3 lub x4 i wyjdie dlaczego tak politycy nadskakują.
Jacy są, tacy są, ale nie brali pieniędzy ani od Rosjan, ani od Ukraińców, ani od Niemców. Bo kto płaci, ten wymaga - nic za darmo.
precz z komuną
do nadsztygar: jutro ma być Tusk w Katowicach. Jedź na spotkanie z nim