Zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką będą przedawniać się na takich samych zasadach jak pozostałe zobowiązania podatkowe, czyli po 5 latach od terminu ich płatności - zakłada nowela Ordynacji podatkowej, którą zajmie się Senat na najbliższym posiedzeniu.
Celem projektu jest dostosowanie Ordynacji podatkowej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2013 r., który dotyczył przepisów podatkowych z 1997 r. TK orzekł wówczas, że część z nich, obowiązująca od stycznia 1998 r. do końca 2002 r., była niezgodna z konstytucją i choć przepisy zostały już zmienione, to nadal mogą być podstawą orzeczeń i decyzji.
Nowelizowana Ordynacja przewiduje bowiem, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Przepisy przewidują również, że w niektórych przypadkach dopuszczone jest zawieszenie lub przerwanie biegu tego terminu. Przedawnienie nie występuje jednak, gdy takie zobowiązanie zabezpieczone jest hipoteką lub zastawem skarbowym, jednak po upływie pięciu lat zaległość podatkowa może być egzekwowana tylko z przedmiotu zabezpieczenia.
TK uznał, że przepis ten jest przekroczeniem określonego w konstytucji władztwa podatkowego.
Senacki projekt przewiduje wykreślenie z Ordynacji podatkowej niekonstytucyjnego zapisu, co spowoduje, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym podlegałyby przedawnieniu na takich samych zasadach jak niezabezpieczone zobowiązania.
Zgodnie z projektem nowe przepisy miałyby zacząć funkcjonować od nowego roku. Podczas prac nad projektem złożono jednak poprawkę wprowadzającą okres przejściowy do 1 lipca 2015 r. Większość członków komisji, które zajmowały się propozycją, zgodziło się na tę zmianę.
Projekt budzi jednak sprzeciw resortu finansów, który jest w trakcie przygotowywania własnego projektu zmian tych przepisów. Przed miesiącem, podczas obrad połączonych senackich komisji ustawodawczej i finansów zastępca dyrektora Departamentu Polityki Podatkowej w MF Włodzimierz Gurba przekonywał, by wykonanie wyroku TK pozostawić projektowi rządowemu, który wkrótce ma trafić do konsultacji społecznych. Podkreślał też, że przygotowywana przez jego resort nowela uwzględnia bardziej systemowe rozwiązania, między innymi w zakresie podważonych wyrokiem TK przepisów prawnych.
Gurba zwracał ponadto uwagę senatorów, że jeśli ich inicjatywa wejdzie w życie, to ucierpi na tym budżet państwa.
Przedstawiciele MF wyrazili też obawę, że wyłącznie uchylenie przepisu w Ordynacji podatkowej, jakie przewiduje senacki projekt, bez odniesienia się do przepisów zawartych w ustawie o księgach wieczystych i hipotece oraz w kodeksie cywilnym, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.