PKN Orlen chce wykonać do końca tego roku przynajmniej trzy odwierty w poszukiwaniu węglowodorów, w tym odwiert horyzontalny i szczelinowanie hydrauliczne. Spółka szuka m.in. gazu z łupków i chce zwiększyć wydobycie.
Orlen, obok PGNiG i Lotosu, jest jedną z dużych polskich spółek, które szukają w Polsce ropy i gazu, w tym gazu z łupków.
Obecnie Orlen prowadzi m.in. prace wiertnicze nad pionowym otworem konwencjonalnym Lublin-OU1. Odwiert horyzontalny w poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż węglowodorów zaplanowano na drugą połowę roku, w miejscowości Nowy Stręczyn.
Na początku sierpnia planowany jest też trzeci zabieg szczelinowania hydraulicznego w poziomym odcinku odwiertu w okolicach Kisielska, w powiecie łukowskim.
- Wyniki naszych wcześniejszych prac w otworach w Nowym Stręczynie oraz w Kisielsku okazały się na tyle interesujące, że pozwoliły na podjęcie decyzji o kontynuacji prac w obu tych lokalizacjach. To bardzo dobra informacja, ponieważ tylko kolejne odwierty poszukiwawcze i ich testy mogą przybliżyć nas do realnego określenia potencjału niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w Polsce oraz określenia, czy jego wydobycie może być opłacalne - poinformował cytowany we wtorkowym komunikacie Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream.
Spółka pracuje również nad konwencjonalnym odwiertem poszukiwawczym w gminie Mełgiew (Lublin-OU1), na terenie powiatu świdnickiego. Głębokość otworu osiągnie 4 600 m. Dotychczas wykonano odcinek o długości ponad 1000 m. Wiercenie może potrwać 2-3 miesiące.
Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Metoda polega na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, co powoduje pęknięcia w skałach, dzięki czemu uwalnia się gaz.
W ostatnich latach polskie Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.
Orlen jest jedną z największych firm przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmuje się przerobem ropy naftowej na benzyny bezołowiowe, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, tworzywa sztuczne i wyroby petrochemiczne. Zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Spółka posiada koncesje na poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie całego kraju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dobra decyzja, która w przyszłości na pewno zaowocuje. Nie mniej jednak Orlen powinien więcej inwestować w ten sektor, bo 3 odwierty w tym roku to trochę mało.