Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2013 r. sięgnął 70 mld 651 mln zł, czyli 4,3 proc. PKB - poinformował w środę (16 kwietnia) Główny Urząd Statystyczny. Dodano, że dług sektora finansów publicznych wyniósł w ubiegłym roku 932 mld 509 mln zł, czyli 57,0 proc. PKB.
GUS wskazał ponadto, że dane za lata 2010-2012 uległy niewielkim zmianom w stosunku do wcześniej publikowanych. Stało się tak w związku z pozyskaniem bardziej szczegółowych informacji dotyczących wybranych kategorii wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych.
"W rezultacie nieznacznie zmieniły się relacje deficytu sektora ogółem do PKB w roku 2010 i 2011 (odpowiednio spadek o 0,1 pkt. proc., do 7,8 proc. PKB i wzrost o 0,1 pkt. proc., do 5,1 proc. PKB)" - wyjaśniono.
Zgodnie z jesienną notyfikacją fiskalną opublikowaną w październiku ubiegłego roku przez Eurostat, deficyt sektora finansów publicznych w 2013 r. miał wynieść 4,8 proc. PKB.
Komisja Europejska w swoich zimowych prognozach z lutego tego roku wskazywała, że deficyt za ubiegły rok ukształtował się na poziomie 4,4 proc. PKB.
Z kolei przedstawiciele resortu finansów, komentując prognozy KE, informowali, że spodziewają się deficytu sektora finansów publicznych w przedziale 4,4-4,8 proc. PKB.
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek oceniając środowe dane stwierdziła, że nie są one zaskoczeniem.
- Ministerstwo finansów wskazywało już, że deficyt będzie niższy niż 4,8 proc. Do tego lepszego wykonania całego sektora przyczyniło się ożywienie w gospodarce, które obserwowaliśmy już w drugiej połowie 2013 r. Niższe było także wykonanie budżetu, tego po nowelizacji - wskazała.
Dodała, że dane są zgodne z jej szacunkami.
- Prognozujemy, że w tym roku, zgodnie z metodologią ESA95, będziemy mieli nadwyżkę w wysokości ok. 5 proc. PKB. Później jednak, po wejściu w życie nowej metodologii ESA 2010, w 2015 r. powrócimy do deficytu. Naszym zdanie w wysokości ok. 3 proc.
Do końca kwietnia rząd musi przesłać do Komisji aktualizację programu konwergencji, natomiast do 15 kwietnia dokument z działaniami, które polski rząd zamierza podjąć w celu obniżenia deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB w 2015 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.